Morska energetyka wiatrowa ma wysoki potencjał

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Envato

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Envato

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego to 33 gigawaty, a oczekiwana średnio roczna produkcja, to 130 terawatogodzin energii elektrycznej – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źrodeł energii, Ireneusz Zyska powiedział, że potencjał tego typu energetyki, uwzględniając projekty, które będą realizowane przez państwa basenu Morza Bałtyckiego jest bardzo wysoki.

Dodał, że warunki jej rozwoju są bardzo dobre. „Bałtyk to stosunkowo płytki akwen o niskim zasoleniu, o dobrej geologii dna morskiego oraz bardzo dobre warunku wietrzne” – podkreślił.

Energia elektryczna z pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku ma popłynąć w 2026 roku.


Zasada działania turbiny wiatrowej

Elektrownia wiatrowa to zespół urządzeń produkujących energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Energia uzyskana w ten sposób uważana jest za jedną z najbardziej ekologicznych ze względu na fakt, że jej produkcji nie towarzyszy spalanie żadnego paliwa (oczywiście pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni).

Wiatr jest w zasadzie niewyczerpanym, darmowym i szeroko dostępnym źródłem energii, a jego wykorzystanie w produkcji energii to doskonały sposób na redukcję gazów cieplarnianych, poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego.

Elektrownie wiatrowe nie zmniejszają zasobów naturalnych, nie obniżają jakości środowiska naturalnego. Pozwalają na osiąganie korzyści ekologicznych, gospodarczych i społecznych. Zielona energia, w tym energia pochodząca z wiatru, wpisuje się w cele polityki energetycznej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Produkcja energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej odbywa się przez turbiny wiatrowe napędzane energią wiatru. Gdy wiatr trafia na opór w postaci łopaty turbiny, energia kinetyczna wiatru przekształcana jest w energię mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Energia ta przenoszona jest za pomocą wału i przekładni do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną. Im większy generator, tym więcej energii wiatru zamieni na energię elektryczną. Każdy wiatrak podpięty jest bezpośrednio do sieci energetycznej lub akumulatora, którym oddaje wyprodukowaną energię.


 

Źródło: PAP/IAR/mpo

Exit mobile version