Sinusoida emocji, rozpacz, lęk i problemy zdrowotne towarzyszyły jej gdy rozgrywał się dramat na Odrze. Jak patrzy na tamten czas z perspektywy? Jaką rzekę dziś widzi?
Magdalena Bobryk* – mieszka dwadzieścia metrów od Odry. Pracuje jako niezależny ekspert branży turystycznej. Popularyzuje post-turystykę. Jest przewodnikiem po Islandii i wraz z mamą, siostrą i przyjaciółmi założyła Stowarzyszenia 515 kilometr Odry.
W magazynie Między nami zwierzętami rozmowa z Magdą Bobryk o Odrze, zatruciu wody, o emocjach, pomaganiu i przyszłości.
* Magdalena Bobryk: „Urodziłam się nad rzeką. Skończyłam studia zarządzania projektowaniem. Pracuję jako niezależny ekspert branży turystycznej. W pracy sklejam potencjały i talenty ludzi. Popularyzuję post-turystykę. Jestem przewodnikiem po Islandii, który zabiera ze sobą zawsze tylko jedną osobę na spotkanie z żywiołami. Łączę przyjemność bycia w ruchu i blisko natury z pracą zawodową.
Rzeki na mapach turystycznych są niewidzialne, zapomniane dlatego opiekuję się nimi w ramach Stowarzyszenia 515 kilometr Odry, które założyłam z Mamą, Siostrą i Przyjaciółmi. Stowarzyszenie 515 powstało na 515 kilometrze rzeki Odry. Od 2019 roku prowadzi działania na rzecz budowania społeczności „przyjaciół rzeki”. Koryto Odry stanowi oś naszej integracji. Jest nas 15 aktywnych członków, są wśród nas artyści, biolodzy, winiarze, edukatorzy, wędkarze, biznesmeni, przyrodnicy, geolodzy, hydrolodzy, ichtiolodzy, mamy, ojcowie i dzieci. Słuchamy wszystkich.
Stowarzyszenie monitoruje rzekę, dba o jej wizerunek, edukuje, inspiruje i zbliża mieszkańców do rzeki poprzez kreatywne i niestandardowe działania. Organizowaliśmy już koncerty na starej barce, ODRAnocki pod niebem, warsztaty z nadodrzańskich dzikich roślin jadalnych, mikroprzygody na bagnach. Szukamy przeszłości na starych mapach, przywracamy dawne, lub zapomniane historie i pokazujemy kulturotwórczą siłę żywiołu”.
_________________________________________________________
Małgorzata Biegańska-Hendryk „Co w kocie piszczy?”
Pielęgnacja kociej sierści. Kłaczki, kulki i grzebienie.
_________________________________________________________
Spotkanie z człowiekiem z lasu. Piotr Dziełakowski opowiada o bagnach, zwierzętach i realnej ochronie przyrody.
Emisja audycji 16.11.2022r. od godziny 20:05 do 22:00