NATO i UE wzywają Rosję do odnowienia umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża

Słońce wschodzi nad Soborem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Kozielec w obwodzie Czernihowskim na Ukrainie, 29 października 2022 r. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Słońce wschodzi nad Soborem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Kozielec w obwodzie Czernihowskim na Ukrainie, 29 października 2022 r. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

NATO i Unia Europejska wzywają Rosję do odnowienia umowy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Zaniepokojenie decyzją Moskwy o wycofaniu się z porozumienia wyraziła też ONZ.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu oświadczyła, że Władimir Putin musi przestać traktować żywność jak broń i zakończyć nielegalną wojnę z Ukrainą.

„Wzywamy Rosję do odnowienia umowy i umożliwienia dostarczenia żywności do tych, którzy jej najbardziej potrzebują”

– powiedziała.

Do cofnięcia decyzji w sprawie korytarza zbożowego wezwał Rosję także wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Josep Borrell.

„Ta decyzja zagraża głównym szlakom eksportowym zboża i nawozów, które są bardzo potrzebne, aby zaradzić światowemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu wojną na Ukrainie”

– napisał na Twitterze.

Zaniepokojony decyzją Rosji o wycofaniu się z porozumienia zbożowego jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jego biuro poinformowało, że sekretarz Guterres zdecydował się opóźnić wyjazd na szczyt Ligi Arabskiej w Algierze o jeden dzień, aby skoncentrować się na tej sprawie.

Wczoraj Rosja ogłosiła, że zawiesza swój udział w tak zwanej inicjatywie zbożowej, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa uzasadniała tę decyzję rzekomymi ataki terrorystycznymi na okręty Floty Czarnomorskiej, które zabezpieczały korytarz zbożowy z Ukrainy do Turcji.

Z kolei strona ukraińska oskarża rosyjskie władze o świadome pogłębianie kryzysu żywnościowego na świecie. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od września Rosja blokuje ruch statków z ukraińskim zbożem, na skutek czego w korytarzy zbożowym powstał zator liczący 176 okrętów.

 

Źródło: PAP/IAR/mpo

Exit mobile version