Pierwsza dama do amazonek: Pełnicie ważną służbę dobru wspólnemu.

Pierwsza dama do amazonek: Pełnicie ważną służbę dobru wspólnemu. Radio Zachód - Lubuskie

Propagowanie przez amazonki wiedzy o zapobieganiu nowotworom, o potrzebie i możliwościach ich leczenia to bardzo ważna służba dobru wspólnemu – napisała w liście do uczestniczek sobotniego spotkania tego środowiska na Jasnej Górze pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Centralnym punktem XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi była msza św. na jasnogórskich błoniach, na którą amazonki przyszły zwyczajowo z kwiatami słoneczników w rękach. Przewodniczył jej – również zgodnie z tradycją pielgrzymki – bp Antoni Długosz z Częstochowy.

W odczytanym przed rozpoczęciem mszy liście małżonka prezydenta RP zwróciła uwagę m.in. na wymiar corocznych pielgrzymek amazonek do częstochowskiego sanktuarium: modlą się tam one w podzięce za odzyskane zdrowie oraz z prośbami o opiekę nad nimi, ich bliskimi, lekarzami, rehabilitantami i wszystkimi, którzy ofiarują im otuchę i wsparcie.

Kornhauser-Duda wspomniała też w liście swój dotychczasowy osobisty udział w spotkaniach tej wspólnoty. „Cieszę się, że dane mi było odczuć ją osobiście. (…) To dla mnie radość i zaszczyt, że od sześciu lat mogę być blisko pań, blisko stworzonego przez panie aktywnego środowiska i jego inicjatyw” – podkreśliła.

„Tegoroczny jubileusz jest powodem do satysfakcji dla wieloletnich organizatorek oraz uczestniczek tej pielgrzymki, ale też okazją do refleksji nad drogą, którą przebyła indywidualnie każda z pań. Z najwyższym podziwem myślę o zmaganiach zarówno z groźną chorobą, jak i z lękiem, zwątpieniem czy słabością” – zadeklarowała Kornhauser-Duda.

Zaznaczyła też, że przez trzy ostatnie lata świat i Polska stawiają czoła poważnym, skumulowanym wyzwaniom, budzącym zrozumiałe troskę i obawy.

„Jestem przekonana, że wspaniała postawa oraz łączący panie duch siostrzanej solidarności skłania wiele osób do tego, aby – jak to ujął św. Jan Paweł II – przekroczyć próg nadziei, aby iść przez życie z ufnością i odwagą, aby energicznie pokonywać wszelkie przeciwności losu” – podkreśliła pierwsza dama, dziękując amazonkom za życzliwość, pomoc i cenne rady dla kobiet, które podjęły wyzwanie powrotu do zdrowia i normalnego życia.

„Dziękuję również za propagowanie wiedzy o zapobieganiu nowotworom, a także o potrzebie możliwościach skutecznego leczenia tego rodzaju chorób. To bardzo ważna służba dobru wspólnemu” – skonkludowała Agata Kornhauser-Duda.

Przed rozpoczęciem mszy bp Długosz odczytał też papieskie przesłanie do uczestników pielgrzymki, w którym zwrócono uwagę na promowanie przez środowisko amazonek badań i profilaktyki w celu poprawy diagnostyki i leczenia, a także organizację spotkań dla kobiet chorych na nowotwory, w szczególności na raka piersi.

„Ta dyskretna obecność, modlitwa i codzienne ofiarowanie cierpień w jedności z Chrystusem ukrzyżowanym, cierpliwa, a nawet radosna akceptacja swojego stanu, podkreśla wielką godność kobiety, daje nadzieję i nową jakość życia tym, którzy ją utracili” – napisano w liście, podpisanym przez substytuta Sekretariatu Stanu, w którym zapewniono też o błogosławieństwie Franciszka dla zgromadzonych

Witający amazonki w sanktuarium, podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski zaznaczył, że nad sensem cierpienia zastanawiało się wiele osób, także filozofowie i teologowie. Wśród nich był papież Benedykt XVI, który w encyklice o nadziei chrześcijańskiej („Spe salvi”) napisał, że przede wszystkim należy z człowiekiem cierpiącym być razem.

„Consolatio, bycie razem, to jest – mówi Benedykt XVI – to, co drugi człowiek potrzebuje” – zaakcentował o. Ciechanowski. Zaznaczył przy tym, że Bóg jest – jest m.in. w człowieku.

„Bóg przede wszystkim jest, bo nieraz pytamy się, gdzie Bóg jest w tym doświadczeniu, a odpowiedź jest w pytaniu: Bóg przede wszystkim jest przy tobie i w tobie, szczególnie w tym wydarzeniu trudny i cierpiącym” – zaznaczył Ciechanowski, życząc zgromadzonym tej obecności Boga: w trakcie sobotniej pielgrzymki i w codzienności.

Mottem tegorocznej pielgrzymki amazonek na Jasną Górę była prośba: „Matko, prosimy cię o pokój!”. Miała ona w tym roku międzynarodowy wymiar, ze względu na obecność przedstawicielek z Chorwacji, Czech, Niemiec i Słowacji. Ważnym wymiarem spotkania był, jak co roku, apel o profilaktykę i troskę o zdrowie. Październik to od lat miesiąc walki z rakiem.

Exit mobile version