Dziś otwarcie Baltic Pipe. Gaz zacznie płynąć w sobotę [WIDEO]

Dziś w tłoczni gazu Goleniów odbędzie się uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę 1 października.

W wydarzeniu bierze udział udział prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

To inwestycja strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego – ważna nie tylko dla Polski, ale i regionu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział ostatnio, że ranga otwarcia Baltic Pipe jest ogromna. „Tego typu projekty opóźniają się czasami o lata, a budżety są przekraczane o sto procent. W tym przypadku udało się wszystko zrealizować na czas” – powiedział. Zaznaczył również, że jest to kolejny krok Polski w kierunku dywersyfikacji dostaw.

Gazociąg łączy polski i duński system przesyłowy, dzięki czemu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz z Szelfu Norweskiego. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System.

Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że połączenie to jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Z kolei prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podkreślił, że uruchomienie tej inwestycji zamyka pewną długą epokę w polskim gazownictwie, kiedy byliśmy zależni od dostaw surowca ze wschodu.

Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i 3 miliardy z naszego kraju do Danii. Energinet poinformował ostatnio, że w związku z postępem prac, duński odcinek Baltic Pipe pełną przepustowość może mieć wcześniej niż zakładano, czyli nie od stycznia 2023 roku, ale od końca listopada tego roku.

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 głównych komponentów: 1 – gazociągu na dnie Morza Północnego, 2 – rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, 3 – tłoczni gazu w Danii, 4 – gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, 5 – rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. W sumie cały system przesyłowy ma długość około 900 kilometrów.

Exit mobile version