Białoruska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne i prowokacje przeciwko Polsce. Na cmentarzu wojskowym, gdzie leżą żołnierze Wojska Polskiego, odsłonięto udekorowany biało-czerwoną flagą nagrobek nieżyjącego już dezertera i zdrajcy E. Czeczki – podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
„Białoruska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne i prowokacje przeciwko Polsce. W tym celu posługuje się nawet postacią nieżyjącego już dezertera i zdrajcy E. (Emila – PAP) Czeczki”
– napisał we wtorek na Twitterze Stanisław Żaryn.
Białoruska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne i prowokacje przeciwko Polsce. W tym celu posługuje się nawet postacią nieżyjącego już dezertera i zdrajcy E. Czeczki.
1/4 pic.twitter.com/FoijUecABh— Stanisław Żaryn (@StZaryn) September 20, 2022
W serii wpisów pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP wskazał, że na cmentarzu wojskowym, gdzie leżą żołnierze Wojska Polskiego z okresu drugiej wojny światowej, „odsłonięto udekorowany biało-czerwoną flagą nagrobek Czeczki ze sławiącym go epitafium”.
„Mowę pochwalną na rzecz zdrajcy Polski wygłosił propagandysta Kremla i Mińska, związany ze służbami obu reżimów D. Bieliakow”
– zaznaczył.
„W tym wyreżyserowanym spektaklu uczestniczył także M. Miśtal – prorosyjski aktywista, który niedawno zbiegł na Białoruś, gdzie obecnie zgodnie z celami propagandowymi Kremla i Mińska ukazuje Polskę jako kraj niebezpieczny i rządzony przez rusofobów”
– podał.
„Całe wydarzenie nie miało nic wspólnego z pamięcią o zmarłym, a jedynie z wyeksponowaniem i odświeżeniem kłamstw o Polsce nt. rzekomego naruszania praw człowieka przez polskie służby graniczne i dyskryminacji osób sprzeciwiających się polityce rządu RP”
– dodał Stanisław Żaryn.
Emil Czeczko w grudniu 2021 roku zbiegł na Białoruś pełniąc jako żołnierz Wojska Polskiego służbę na granicy polsko-białoruskiej. W połowie marca 2022 roku został znaleziony martwy w Mińsku. Został pochowany we wsi Dołhinów w rejonie wilejskim, gdzie spoczywają żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919 roku.