Ornitolodzy z UZ zakładają bocianom specjalne nadajniki

Ornitolodzy z UZ zakładają bocianom specjalne nadajniki Radio Zachód - Lubuskie

30 bocianów z okolic Kłopotu, Sulechowa i Głogowa otrzymało specjalne nadajniki, które będą monitorowały ich codzienne życie oraz zimowe podróże do Afryki.

Loggery, bo tak nazywają się te urządzenia, montowali na plecach młodych bocianów studenci z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jak mówi prof. Leszek Jerzak, pozwolą one na zdobycie wielu cennych danych, które zostaną później wykorzystane m.in. do opracowania planu ochrony coraz bardziej zagrożonej populacji bociana białego:

Prof. Leszek Jerzak zapewnia, że loggery montowane na bocianich plecach są odpowiednio przetestowane i – mimo obaw – z pewnością nie przeszkadzają tym ptakom w locie, ani nie utrudniają im życia:

Loggery do monitorowania życia bocianów kupione zostały m.in. dzięki wsparciu KGHM i ich Fundacji Polska Miedź, która na realizację tego projektu przekazała 60 tys. złotych.

– Bez tego wsparcia nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup aż tylu urządzeń – podkreśla Leszek Jerzak:

Dodajmy, że dane zebrane dzięki loggerom będą na bieżąco opracowywane przez studentów i naukowców z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt realizowany będzie tak długo, jak długo będą żyły i latały bociany z zamontowanymi nadajnikami.

 

Exit mobile version