czwartek, 25 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna LUBUSKIE

Chirurdzy z zielonogórskiego szpitala bez kontraktów. Sprawę zbada NFZ 

Daniel Sawicki Daniel Sawicki
2022-07-05 19:25
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Wracamy do tematu odmowy podpisania kontraktów przez lekarzy szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze.  

Wczoraj opublikowaliśmy informacje z których wynikało, że chirurdzy z zielonogórskiego szpitala uniwersyteckiego odmówili podpisania nowych kontraktów z lecznicą. Z informacji, do których dotarliśmy wynikało, że powodem dla którego lekarze odmówili przedłużenia umów były: organizacja pracy i sposób zarządzania szpitalem. 

Dziś sprawą zajął się Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak Poinformowała nas Joanna Branicka, rzeczniczka Lubuskiego Oddziału Wojewózkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w reakcji na doniesienia medialne fundusz wysłał do szpitala pismo z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.  

Dziś otrzymaliśmy oświadczenie prezesa zarządu szpitala dra Marka Działoszyńskiego, w którym prezes informuje, że rozmowy z zespołem chirurgów na temat warunków ponownego zatrudnienia trwały od maja, a na drodze do porozumienia stanęły wygórowane oczekiwania płacowe medyków (podwyżka o około 35-40%), które były nie do zaakceptowania przez Zarząd szpitala. Wobec tego chirurdzy nie złożyli swojej oferty.  

W oświadczeniu czytamy również: „Obecnie trwają indywidualne rozmowy z lekarzami, którzy chcą podjąć pracę w naszym szpitalu oraz poszukiwania kolejnych chętnych. Pierwszych czterech, z innych ośrodków w kraju, już niedługo zasili nasz zespół chirurgów. Co ważne, zarówno władzom szpitala, jak i kierownikowi Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr hab. n.med. Dawidowi Murawie zależy na tym, aby kandydaci do pracy w zielonogórskim szpitalu chcieli się rozwijać naukowo, prowadzić badania, wdrażać najnowsze metody leczenia pacjentów oraz współuczestniczyć w rozwoju kliniki.” Kierownictwo szpitala zapewnia, że pacjenci mają w pełni zabezpieczone potrzeby zdrowotne.

 

W sprawie braku porozumienia z lekarzami w poniedziałek skierowaliśmy pytania o Urzędu Marszałkowskiego, który poprzez Zarząd Województwa nadzoruje  szpital uniwersytecki w Zielonej Górze.

Pytania które skierowaliśmy brzmiały nastepująco:

– jakie były powody odmowy przedłużenia kontraktów przez lekarzy?

– w jaki sposób ta sytuacja wpłynie czy bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia Lubuszan

– w jaki sposób zarząd województwa zamierza uporać się z tą sytuacją?

 

W ramach odpowiedzi we wtorek otrzymaliśmy oświadczenie marszałek Elżbiety Polak, w którym czytamy:

W związku z komentarzem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka w sprawie kontraktów negocjowanych z lekarzami na Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze informuję, że jedną z publicznych sfer działania wojewody jest przestrzeń bezpieczeństwa zdrowotnego. Pan Wojewoda przyzwyczaił się do „spychologii”, którą z powodzeniem realizował w czasie pandemii i obecnie – pomimo wyraźnego podziału kompetencji w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, które już na mocy Konstytucji RP uzyskało wymiar publiczny- jak zwykle ucieka od odpowiedzialności.
Ustawodawca na poziomie regionu wprowadza instytucję współdziałania pomiędzy wojewodą a samorządem województwa w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej, a mianowicie współdziałanie to nie może cechować się nadrzędnością organu administracji rządowej nad jednostką samorządu terytorialnego, gdyż funkcjonowanie samorządu opiera się na decentralizacji. A ta gwarantuje samorządowi samodzielność.
Negocjacje w sprawie zatrudnienia kadry lekarskiej na Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej prowadzi Zarząd Szpitala, a nie Zarząd Województwa Lubuskiego, o czym Pan Wojewoda powinien wiedzieć.
Z informacji, jakie przekazał Pan Marek Działoszyński, prezes spółki, na Zgromadzeniu Wspólników 1 lipca br. wynika, że negocjacje z chirurgami są w trakcie, a problemy dotyczą wysokości wynagrodzeń. Dodał, że na zakończenie negocjacji Szpital ma czas do 7 lipca br.
Ponadto Prezes poinformował, że Zarząd Szpitala nie zaakceptował wygórowanych oczekiwań płacowych dotychczasowych chirurgów. Jednocześnie przekazał, że wynagrodzenia miesięczne lekarzy na tym oddziale sięgały 38 tys. zł. Nowe żądania finansowe znacznie przewyższyły możliwości Szpitala. Wobec zaproponowanych podwyżek w wysokości 5 tys. zł – lekarze odmówili podpisania nowych umów, gdyż oczekują wyższych pensji.
Jak poinformował Szpital – Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej realizuje planowe przyjęcia pacjentów i zabiegi. Obecnie zatrudnionych jest 11 lekarzy (w tym 7 specjalistów i lekarzy będących w trakcie specjalizacji i 4 rezydentów).
Mam nadzieję, że Wojewoda Lubuski nie przejawia fałszywej troski i działając w zakresie swojej odpowiedzialności – zamiast straszyć mieszkańców – podejmie decyzje w sprawie zabezpieczenia optymalnego zatrudnienia chirurgów na tym oddziale, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Tagi: TEMAT DNIA

Czytaj również

Sesja absolutoryjna sejmiku woj. lubuskiego - czerwiec 2026 (lubuskie.pl)
LUBUSKIE

Raport o stanie województwa. Zarząd z wotum zaufania

24 czerwca 2026

Na dzisiejszej, ostatniej sesji sejmiku województwa lubuskiego przed wakacjami odbyła się debata o raporcie o stanie regionu. Finalnie radni postanowili...

Proces byłego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

24 czerwca 2026

Ruszył proces byłego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, który jest oskarżony o niekorzystne zarządzanie mieniem publicznym. Chodzi o sprawę z...

fot. Lubuska policja
LUBUSKIE

Policja apeluje: nie zostawiajmy dzieci w samochodach

24 czerwca 2026

Słupki termometrów wskazują temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. W najbliższy weekend meteorolodzy zapowiadają dalsze tropikalne upały. Policja przypomina, aby parkując...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Nowa gamma kamera dla zakładu medycyny nuklearnej żarskiego szpitala

23 czerwca 2026

Zakład medycyny nuklearnej 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach otrzymał na wyposażenie nową gamma kamerę. Koszt specjalistycznego urządzenia to ponad...

fot. Akademia im. Jakuba z Paradyża
LUBUSKIE

Studenci gorzowskiej akademii wygrali Akademickie Mistrzostwa Menadżerskie

23 czerwca 2026

Trzech studentów gorzowskiej akademii wygrało finał Akademickich Mistrzostw Menedżerskich 2026. Łukasz Grzywacz, Marcel Szczęsny i Michał Matkowski z Wydziału Ekonomicznego byli lepsi od 383...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Przy ulicy Żagańskiej w Żarach powstanie mieszkanie wspomagane

23 czerwca 2026

Żarski magistrat otrzymał ponad 160 tysięcy złotych na utworzenie tak zwanego mieszkania wspomaganego. Lokal przy ulicy Żagańskiej przeznaczony będzie dla...

najnowsze z Lubuskiego

Historyczna wizyta starosty z Międzyrzecza

Dobiega końca remont nowej siedziby CUS żagańskiej gminy

Ruszył nabór wniosków na stypendia dla żagańskich uczniów

Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

Stal w finale MMPPK

Szkolenia w BCU w Nowej Soli

Utonięcia w Polsce

Rowerem z Nowej Soli na Księżyc

Remonty po powodziowe w gminie Szprotawa

Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Małgorzata Ragiel – dyrektorka CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj