Nie było ich od 40 lat. W rezerwacie Zinave pojawiły się pierwsze białe nosorożce

Fot. Twenty20

Fot. Twenty20

Do mozambickiego rezerwatu dzikiej przyrody Zinave po 40 latach powróciły białe nosorożce. 19 zwierząt zostało przetransportowanych z oddalonej o ponad 1 600 kilometrów RPA, co było najdłuższym w historii transportem nosorożców drogą lądową.

Inicjatywa jest częścią kampanii na rzecz ratowania zagrożonych gatunków, polegającej na przenoszeniu ich do bezpiecznych schronień, gdzie mają szansę na zwiększenie swojej populacji.

„Nosorożce są ważne dla ekosystemu, co jest jednym z powodów, dla których przenosimy je tak daleko” – przekazał agencji Reutera Kester Vickery z Peace Parks Foundation, który nadzoruje przeniesienie nosorożców. W ciągu dwóch lat chce przenieść 40 tych zwierząt do Mozambiku.

Niektóre nosorożce zostały już wypuszczone z wybiegów do sanktuarium wyposażonego w dodatkowe zabezpieczenia, aby chronić je przed kłusownikami.

Rezerwat Zinave ma powierzchnię ponad 400 tysięcy hektarów i gości ponad 2 300 innych reintrodukowanych zwierząt z 14 gatunków. Jest obecnie jedynym parkiem narodowym w Mozambiku, w którym znajdują się wszystkie afrykańskie zwierzęta „Wielkiej Piątki” – słonie, nosorożce, lwy, lampart i bawoły.

Liczba dzikich zwierząt w Mozambiku zmalała przez trwającą 15 lat wojnę domową, która zakończyła się w 1992 roku i kłusownictwo. Nosorożec biały jest sklasyfikowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako bliski zagrożenia, podczas gdy jego kuzyn, nosorożec czarny afrykański, jest wymieniony jako krytycznie zagrożony.

Exit mobile version