Około 800 eksponatów – zarówno szeroko znane zabytki, jak i te dotychczas rzadko lub nigdy nieprezentowane publiczności można podziwiać na stałej ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu – nowym Skarbcu Koronnym.
Najcenniejsze polskie pamiątki historyczne prezentowane są w dwunastu na nowo zaaranżowanych salach.
„To niezwykle ważny dzień dla polskiego muzealnictwa”
– podkreślił podczas wernisażu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Powiedział, że pierwszy raz od 1792 roku Skarbiec będzie zaprezentowany w całym swoim splendorze, prestiżu i blasku. Szef resortu kultury zaznaczył, że to wydarzenie wpisuje się w pracę, która trwa na Wawelu od dawna i która jest bardzo aktywna. „To jest bardzo wiele działań, także takich, których nigdy nie było” – wyjaśniał. Wicepremier Piotr Gliński podziękował też zespołowi Zamku Królewskiego.
„Dziękuję też za to, że Skarbiec będzie udostępniony wszystkim Polakom”
– dodał.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaznaczył, że bezcenne obiekty są świadectwem polskiej historii, tożsamości i siły. „Tak trzeba spoglądać na ocalałe precjoza królewskich skarbców, jak i wysokich dystynkcji, w których chcemy widzieć atrybuty polskiej państwowości” – podkreślił.
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej powiedział, że nowy Skarbiec Koronny to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na prezentowane obiekty.
„Tak naprawdę, w nowym Skarbcu mamy do czynienia z fascynującą opowieścią i właśnie tę historię, przeszłość i Skarbca i Rzeczypospolitej uosabia nasz Zamek Królewski na Wawelu”
– wyjaśniał. Powiedział, że na wystawę trafiły wyjątkowe dzieła, nabytki, depozyty, dary.
„Pokazujemy dzieła, które są po raz pierwszy eksponowane lub po wielu latach, a także niedawno zakupione”
– dodał.
Nowa odsłona Skarbca Koronnego to zbiór kosztowności ze skarbców m.in. króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich, jak również pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach. Na ekspozycję trafiły też: militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota. Wśród eksponatów znalazła się także najważniejsza polska pamiątka historyczna – Szczerbiec – miecz koronacyjny polskich królów.
Wydarzeniu towarzyszy Festiwal Otwarcia. Od jutra będzie można oglądać komnaty i apartamenty królewskie po modernizacji oraz w nowej aranżacji, a także wystawę „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”. Remont Skarbca Koronnego kosztował 14 milionów złotych. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzeń na Zamku Królewskim na Wawelu.
Fot. PAP/Łukasz Gągulski