WAKACJE Z RADIOWYM REPORTAŻEM w niedzielę po 9.00

WAKACJE Z RADIOWYM REPORTAŻEM w niedzielę po 9.00 Radio Zachód - Lubuskie

W lipcu proponujemy „Wakacje z radiowym reportażem”, czyli wybór powtórkowych audycji, które swoim nastrojem i tematem bardzo pasują do czasu letniego. W tym czasie reportażyści Radia Zachód „doładują akumulatory” i przygotują nowe tematy, które w postaci premier będziemy prezentować już od początku sierpnia. A tym czasem: archeologia, kultura, historia, ludzkie pasje, tradycje, opowieści o dalekich i bliskich krainach i tym, co stało się udziałem bohaterów naszych reportaży. Zapraszam do mojego niedzielnego cyklu autorskiego (zapowiedzi poniżej) i do środowego magazynu reporterów RZ „Czas na reportaż”(zakładka obok).

Udanych wakacji

 

3.07.2022 po 9.00

„Archeologia jest kobietą…”- reportaż Cezarego Galka

Reportaż opowiada o pasji poznawania miejsca, w którym żyjemy i losów ludzi, którzy byli tu przed nami w ciągu minionych stuleci. Bohaterem reportażu jest „człowiek z pasją”, archeolog, historyk i regionalista.  Miejscem nagrań nie bez powodu stało się Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Jego dyrektor dr Arkadiusz Michalak ukończył historię na Uniwersytecie Zielonogórskim i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jego życiowa droga zaczęła się jednak znacznie wcześniej w Międzyrzeczu. Jako uczestnik szkolnej wycieczki do zamkowego muzeum zobaczył szkielet piastowskiego woja, obrońcy miejscowego grodu – ugodzonego ponad 900 lat temu grotem strzały i powalonego ostrzem włóczni. Widok ten podziałał na wyobraźnię dziecka, a ówczesna literatura popularna pogłębiła zainteresowanie historią rodzinnego miasta. Do dziś nie wypiera się też fascynacji postacią Indiany Jonesa, choć nie do końca zgadza się z metodami naukowymi fikcyjnego bohatera, słynnego odkrywcy i awanturnika. Do zdarzenia w podziemiach muzeum Pan Arkadiusz wrócił symbolicznie po latach badając szkielet już, jako licencjonowany archeolog. Wtedy zdał sobie sprawę z trafności życiowego wyboru i drogi, jaką od tamtego czasu przebył, dążąc do realizacji życiowej pasji. Nie była ona łatwa z punktu widzenia chłopca urodzonego w małym, choć bardzo ciekawym historycznie mieście. Dziś do niego często wraca wyjaśniając, co raz to nowe zagadki historii.  Dorobek naukowy bohatera reportażu jest już spory, doszły nowe obowiązki związane z Muzeum Archeologicznym, ale pozostała pasja poznawania i ciekawość dziecka odkrywającego fascynujące pozostałości czasów minionych. Twierdzi też, że archeologia jest kobietą. Podobno tę ryzykowną tezę można obronić.

więcej

 

10.07.2022 po 9.00

„Śląski Apelles” reportaż Magdaleny Skawińskiej

Laureat organizowanego przez Radio Zachód konkursu SKARBY POLSKIEJ KULTURY NARODOWEJ. Drugą nagrodę przyznano Magdalenie Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Śląski Apelles” o Michaelu Willmanie – najwybitniejszym śląskim malarzu barokowym. Żył i pracował w opactwie cysterskim w Lubiążu. Po II wojnie światowej jego obrazy zostały rozproszone po świecie i Polsce, wiele wróciło. Klasztor i życiowy dorobek artysty po II wojnie światowej stał się częścią polskiej kultury narodowej. Magdalena Skawińśka studiowała inżynierię ochrony środowiska, dziennikarstwo i historię sztuki. Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej związała się z Akademickim Radiem Wrocław, skąd trafiła do Radia Wrocław. W 1997 roku wyjechała do Warszawy i przez kilka lat była reporterką „Zapraszamy do Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia. Od 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach Melchiory, Grand Press, SDP, „Człowiek w zagrożeniu”. Jej prace reprezentowały polską radiofonię na zagranicznych festiwalach sztuki radiowo-telewizyjnej.

więcej

 

 

17.07.2022 po 9.00

„Rozmowa w piwnicy przy butelce wina”- reportaż Cezarego Galka

Zielona Góra we wrześniu rozpocznie świętowanie. Wielowiekowa tradycja w wydaniu współczesnym przykuwa uwagę nie tylko mieszkańców miasta. Wszyscy chcą się bawić, spróbować miejscowego wina, poczuć moc tradycji. Od pewnego czasu część z nich wiedziona ciekawością miejsca zgłębia tajniki historii, próbując dowiedzieć się czegoś o dawnych mieszkańcach Winnego Grodu. Archeolog, kolekcjoner i pasjonat historii Zielonej Góry dr Bartłomiej Gruszka wspierany przez regionalną Fundację Tłocznia, której jest założycielem, Fundację Archeologiczną, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej, wydał niedawno książkę o atelier fotograficznych, które tu kiedyś działały. To nie tylko album ze starymi zdjęciami. To ukazanie mieszkańców miasta w różnych jego zakątkach i okolicznościach ich życia. Większość zaprezentowanych w książce fotografii pochodzi z kolekcji autora. Bohater reportażu tu się urodził, a ciekawość miejsca sięga lat dziecięcych. Chce połączyć to, co współczesne z świadectwem czasów minionych, aby poczuć się w pełni mieszkańcem tych stron. Spotkaliśmy się w miejscu niezwykłym – jednej z wielu nieznanych szerzej współczesnym mieszkańcom miasta Zielonej Góry winiarskiej piwnic, która wcinając się w zbocze góry, zaskakuje rozmiarami i ciekawi historią.

 więcej

 

24.07.2022 po 9.00

„Strażnik czasu” – reportaż Cezarego Galka

Czym jest czas? Jaką ma wartość i wpływ ma na nasze życie? Pan Wiesław Pierzyna od prawie 50-ciu lat z pasją wykonuje zawód zegarmistrza. Wszystko zaczęło się przed laty w Szprotawie gdzie młodego Wiesława wziął pod swoje skrzydła mistrz tego zawodu Pan Roman Stanisławski. Jego nową wizytówką stał się niedawno bachusik Czasuś umieszczony nad wejściem do zegarmistrzowskiego zakładu na zielonogórskiej starówce. Ma Jego rysy twarzy i podobnie jak fundator pilnuje, aby odmierzanie czasu przebiegało miarowo i bez zakłóceń. Przy figurce zamontował kapsułę, w której znajduje się przesłanie zielonogórskich twórców dla przyszłych mieszkańców Zielonej Góry. Przez prawie 40 lat naprawiał zegary w pasażu domu handlowego, który dziś straszy pustką w centrum miasta. Od sześciu lat pracuje w nowym miejscu, które jest niezwykłe. Zabytkowe zegary, stare narzędzia zegarmistrzowskie, obrazy, rzeźby, stylowe bibeloty tworzą atmosferę jakby z innej epoki. Chce pokazać mieszkańcom jak kiedyś wyglądała praca zegarmistrza i nie tylko. To wynik jego zawodowej i kolekcjonerskiej pasji. Chce się nią dzielić z innymi. Chętnie oprowadza młodzież i dorosłych po świecie historii, rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. To prawdziwe mini muzeum bez biletów, ale okraszone anegdotą i osobowością gospodarza. Ma jeszcze jedną życiową pasję – lubi pomagać innym. Poświęca temu wiele czasu, ale ja sam mówi bez tego nie mógłby żyć.

 więcej

 

31.07.2022 po 9.00

„Rodzina na winnicy”- reportaż Cezarego Galka

Ta historia zaczyna się od pasji nieżyjącego już Pana Bronisława Żelaznego, który przez prawie całe życie pracował w lubuskich kinach. To on w 1961 roku w Zielonej Górze otwierał kino „Wenus” i jakiś czas temu symbolicznie je zamykał. Kino wywarło wpływ na całe jego życie. Drugą pasją stała się uprawa winorośli, która zapadła mu w serce i pamięć podczas dzieciństwa spędzonego we Francji. Pierwszą winnicę założył z synem syna Zdzisławem w 2008 roku w miejscowości Maszewo niedaleko Krosna Odrzańskiego. Była mała i liczyła zaledwie kilkaset krzaków trzech odmian. Miała charakter typowo rodzinny, integrując jej członków i zapewniając zajęcie podczas wspólnie spędzanych weekendów. Trzeba było podjąć poważną decyzję. Zdecydowali się na uprawę trzech hektarów na wzniesieniu między Łazem i Zaborem gdzie powstaje największa w Polsce winnica samorządowa. Dziś „dziadek Bronek” mógłby być dumny, bo jego dzieło jest kontynuowane. Syn Zdzisław, wnuk Piotr z żoną Kasią i wnukami, czyli klan Żelaznych, uczynili z pasji dziadka cel swojego życia. Podczas Winobrania 3 lata temu z dumą prezentowali wino z pierwszych plonów zebranych na nowej rodzinnej winnicy. Dziś zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach winiarskich.

więcej

 

 

Exit mobile version