Nie wierzyli w kompromis

fot: PAP/Maciej Kulczyński

fot: PAP/Maciej Kulczyński

W kolejnej audycji w cyklu „Historie pisane na nowo” tematem była 40. rocznica powstania „Solidarności Walczącej”. Wyemitowaliśmy archiwalny wywiad z jej liderem Kornelem Morawieckim. Mówiliśmy też o tym, jak Służba Bezpieczeństwa zwalczała organizację. Przypomnieliśmy też sylwetkę Ryszarda Szablowskiego, działacza SW z Nowej Soli.

Posłuchaj audycji:

Solidarność Walcząca była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Idea jej utworzenia zrodziła się po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Powstała we Wrocławiu w 1982 roku – w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęto wydawanie pisma „Solidarność Walcząca”, które redagowali m.in. Kornel Morawiecki, Paweł Falicki, Zbigniew Jagiełło, Andrzej Kisielewicz, Romuald Lazarowicz. Działaczami SW byli również Ewa Kubasiewicz i Andrzej Kołodziej. Nie chcieli kompromisu z komunistami, domagali się całkowitego odsunięcia od władzy reżimu Wojciecha Jaruzelskiego.

Solidarność Walcząca miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę – działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.

Exit mobile version