Japonia: trwają poszukiwania załogi i pasażerów statku wycieczkowego „Kazu”

Fot. PAP/EPA/Shiretoko Tour Boat

Fot. PAP/EPA/Shiretoko Tour Boat

Japońskim służbom udało się zlokalizować czterech pasażerów ze statku wycieczkowego, który zaginął podczas rejsu wokół wybrzeża półwyspu Shiretoko na wyspie Hokkaido. Na pokładzie statku było w sumie 26 osób.

Nie wiadomo, w jakim stanie są uratowani, ani czy zostali oni odnalezieni na lądzie, czy w wodzie. W akcji poszukiwawczej wykorzystywane są samoloty, helikoptery i łodzie patrolowe. Przed zaginięciem załoga statku zgłaszała służbom, że ma problemy podczas rejsu.

Wcześniej w sobotę utracono kontakt ze statkiem wycieczkowym u północnych wybrzeży Japonii; na pokładzie znajduje się 26 osób – poinformowała agencja Associated Press, powołując się na źródła w japońskiej straży przybrzeżnej. Akcja poszukiwawczo-ratownicza nie przyniosła jak dotąd rezultatu.

Wczesnym popołudniem załoga 19-tonowego wycieczkowca Kazu 1 wykonała telefon alarmowy, informując, że dziób jednostki został zalany i statek zaczyna tonąć u zachodnich wybrzeży półwyspu Shiretoko na wyspie Hokkaido – przekazała straż przybrzeżna.

Na pokładzie znajduje się 24 pasażerów, w tym dwoje dzieci oraz dwóch członków załogi. Po ponad siedmiu godzinach intensywnych poszukiwań z udziałem sześciu łodzi patrolowych i czterech samolotów nie odnaleziono żadnych ocalałych osób.

Według lokalnej spółdzielni rybackiej około południa w okolicy zaobserwowano wysokie fale i silny wiatr. Japońskie media podały, że łodzie rybackie wróciły do portu przed południem z powodu złej pogody. Publiczny nadawca NHK wydał ostrzeżenie przed falami o wysokości dochodzącej do 3 metrów.

Rząd w Tokio poinformował, że zostanie powołana grupa zadaniowa ds. wypadku u wybrzeży Hokkaido – przekazała agencja Kyodo. Premier Fumio Kishida polecił swojemu gabinetowi „zrobić wszystko, co możliwe w celu uratowania życia (pasażerów statku – PAP)”.

Półwysep w północno-wschodniej części wyspy Hokkaido został w 2005 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

 

Exit mobile version