Wystawa prac Zdzisława Bazylewicza pt. „Czasu nie liczę” to nowa czasowa propozycja Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 8 kwietnia – poinformowała rzeczniczka zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
Dodała, że na wystawie znajdzie się blisko 40 prac – 18 obrazów olejnych i 20 rysunków ołówkiem.
„Prezentacja jest kompilacją prac dawnych i współczesnych, to emocjonalne zapiski dnia i kolejnych dni następujących do dzisiaj, warte westchnienia… Od zawsze interesowała mnie energia życia narażona na przemijanie. Pożółkłe, poszarpane, zarysowane karty z zapisem tamtych czasów odżywają dla mnie na nowo – wyciągnięte z szuflady. Jestem dalej aktywny, mimo srebrzenia na siwej brodzie, a dawne rysunki, moim zdaniem, w porównaniu z obecnymi nie straciły wcale na energii…”
– napisał o swojej wystawie Bazylewicz.
Grafik, malarz i rzeźbiarz Zdzisław Bazylewicz urodził się w 1952 roku w Stalowej Woli. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Po studiach był związany z Sandomierzem, a w 1984 roku na stałe osiedlił się w Zielonej Górze, gdzie pracuje twórczo, również pełniąc funkcję wiceprezesa w tutejszym Okręgu ZPAP.
Bazylewicz jest autorem m.in.: rzeźby po stronie niemieckiej i polskiej na moście granicznym w Gubinku, współautorem (wraz z żoną Grażyną) płaskorzeźby-tryptyku poświęconego Janowi Pawłowi II, znajdującej się w gimnazjum nr 8 w Zielonej Górze oraz opracowania graficznego herbu województwa lubuskiego.
„Osamotnienie”, autor: Zdzisław Bazylewicz
Płaskorzeźbiona tablica jego autorstwa „Im Memoriam” poświęcona pamięci Jerzego Kukuczki, Rafała Chołdy i Czesława Jakiela została umieszczona u stóp Lhotse w Himalajach.
Artysta uczestniczy w plenerach w kraju i za granicą będąc niejednokrotnie ich organizatorem. Jego prace znajdują się w zbiorach BWA w Sandomierzu i zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Francji.
Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17.00. Wystawa będzie prezentowana do 22 maja br.
Więcej informacji o wystawie oraz przybliżenie sylwetki autora, znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.