Las śmierci nad Obrą

Las śmierci nad Obrą Radio Zachód - Lubuskie

graf: IPN Szczecin

W kolejnych audycjach z cyklu „Historie pisane na nowo…” relacjonowaliśmy debatę pod tytułem „Akcja T4 – las śmierci nad Obrą” zorganizowaną w ramach Przystanku Historia IPN.

Tematem spotkania w Przystanku Historia poświęconego przeszłości Ziemi Lubuskiej jest sięgniecie do jej wyjątkowo złowrogiego fragmentu. Teorie eugeniczne które narodziły się jeszcze w XIX wieku szczyt popularności osiągnęły w wieku XX. Wiara w rasę oraz przekonanie że przedstawicieli tej samej rasy lub narodowości można podzielić dodatkowo na grupy warte wspierania lub ograniczania – zbrodniczą popularność osiągnęły w III Rzeszy w trakcie trwającej wojny. W oparciu o istniejącą strukturę opieki medycznej i jej personel, eugeniczne teorie przekształcono w eksterminacyjną praktykę. Jej przyczyny, przebieg i konsekwencje omówili na Przystanku Historia Katarzyna Sztuba-Frąckowiak, regionalistka ze stowarzyszenia „Z Pogranicza” w Pszczewie, Andrzej Kirmiel, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego i dr Wojciech Wichert z Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Celem spotkania jest przywrócenie pamięci ofiar Akcji T4 i pokazanie miejsca w którym nowoczesne metody leczenia schorzeń psychiatrycznych i humanistyczny stosunek do pacjenta zamieniono na eliminację „życia, niewartego życia”.

W październiku 1939 r. Adolf Hitler zatwierdził projekt „uśmiercania z litości”, wydając dokument antydatowany na 1 września 1939 r. Podjęto decyzję o wcieleniu w życie programu „eliminacji bytu niegodnego życia”, określanego jako Aktion T4 – Akcja T4. Pod hasłem „eutanazji” dokonywano morderstw osób niepełnosprawnych i pacjentów szpitali psychiatrycznych w III Rzeszy oraz na terenach okupowanych, wykorzystując stacjonarne i ruchome komory gazowe.

Posłuchaj audycji:

 

Exit mobile version