Premier: otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla 2,5 mln Polaków

Premier: otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla 2,5 mln Polaków Radio Zachód - Lubuskie

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Mam nadzieję, że nasze prace wkrótce doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność; otwieramy taką możliwość dla 2,5 mln obywateli Polski – poinformował w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki.

„Chciałem dzisiaj przedstawić, czy tak bardzo symbolicznie zainicjować nasze starania, nasze prace, które wkrótce – mam nadzieję – już doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność” – poinformował premier na konferencji prasowej na skwerze przy ul. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie.

Jak wskazał, jest to „krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach, które bardzo często muszą podlegać różnym porządkom związanym z samorządami”.

Premier zauważył jednocześnie, że samorządy do tej pory miały „bardzo dużą swobodę” w określeniu m.in. opłat. „Czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo to nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić” – zaznaczył.

„Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania” – mówił Morawiecki.

Wskazał, że system użytkowania wieczystego jest reliktem z czasów komunistycznych, z 1961 roku. Jak mówił, ówczesne władze PRL wzorowały się na Związku Radzieckim i „przez kolejne 28 lat obowiązywały w czasach Polski komunistycznej”, a potem, przez ostatnich 29 lat także w czasach III Rzeczpospolitej.

„I my to zmieniamy” – zaznaczył premier.

Nawiązał przy tym do częstych sytuacji, że mieszkańcy bloków na osiedlach podobnych do tego, gdzie odbyła się konferencja prasowa w Rzeszowie, mieli kłopot z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. „Wystarczyło, że jeden lokator się nie zgodził na wystąpienie z wnioskiem i już ta droga przez mękę musiała trwać dalej” – ocenił Morawiecki.

„My poprzez nasze prace w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln obywateli Polski tworzymy zupełnie nowe możliwości – właśnie otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, w sposób taki, żeby nie było konieczności płacenia przez kolejne 60, 70 lat, w niektórych przypadkach corocznej opłaty wnoszonej do samorządu, tylko, żeby w ciągu albo najbliższych 20 lat spłacić tę opłatę zamiany na własność, albo zrobić to jednorazowo w ciągu roku, czy w drugim, czy w trzecim roku” – oświadczył premier.

Jak dodał, rząd chce zaproponować również bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa.

„Ta bonifikata jest nawet w wysokości do 60 proc., a w jednostkach samorządu terytorialnego, czyli gminy, miasta na prawach powiatu, zachęcamy, żeby te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe, tak, żeby mieszkańcy mogli jak najszybciej zamienić użytkowanie wieczyste we własność i dzięki temu poczuć się bardziej, nomen omen – we własnym domu” – podkreślił premier.

Uczestniczący w konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że każdy Polak, będący właścicielem mieszkania albo domu, i użytkownikiem wieczystym gruntu, 1 stycznia 2019 roku będzie właścicielem zarówno mieszkania i domu, jak i gruntu.

„To jest dobra informacja dla tych wszystkich użytkowników wieczystych, którzy czekali długo na ten projekt ustawy, który kończy z reliktem komunistycznym i daje Polakom własność” – mówił na konferencji prasowej Artur Soboń.

Podkreślił jednocześnie, że państwo polskie jest dobrze przygotowane do operacji zamiany użytkowania wieczystego we własność. „Dajemy dobre prawo, dajemy szansę na duże bonifikaty i będziemy apelować do samorządów, aby te bonifikaty na gruntach samorządowych były nie mniejsze, niż na gruntach Skarbu Państwa” – mówił wiceminister.

Soboń zagwarantował też, że ta operacja przebiegnie sprawnie. „Nie ma takiej możliwości, aby ktokolwiek w danej nieruchomości tę operację zablokował, i że w księgach wieczystych, w których trzeba będzie odnotować własność, zrobimy to sprawnie, ponieważ zabezpieczamy na to odpowiednie pieniądze i odpowiednie kadry” – podkreślił.

Zaznaczył, że „jesteśmy do tego przygotowani, to początek likwidacji użytkowania wieczystego w Polsce”.

„Dziś rozwiązujemy wielki problem społeczny i zobowiązanie wobec tych wszystkich, którzy mają swoje domy i mieszkania na gruntach, które są w użytkowaniu wieczystym” – mówił Soboń.

Dodał, że przygotowane zostanie też rozwiązanie systemowe, które zlikwiduje użytkowanie wieczyste w Polsce „raz na zawsze”.

„Dzisiaj jest ten pierwszy krok, na który czekali długo mieszkańcy Polski – 2,5 mln użytkowników wieczystych, to pewnie z rodzinami jest blisko 10 mln Polaków, więc to ma naprawdę istotne znaczenie i dla społeczeństwa i dla gospodarki” – dodał.

Exit mobile version