W kraju jest 30 tysięcy zawodowych strażaków

W kraju jest 30 tysięcy zawodowych strażaków Radio Zachód - Lubuskie

foto:pixabay

Dzisiaj i jutro – obchody Dnia Strażaka. W Warszawie rozpoczną się dzisiaj XIV Pielgrzymką do relikwii świętego Floriana. Wyruszy ona o 8.30 z jednostki straży pożarnej przy ulicy Marcinkowskiego na warszawskiej Pradze i przejdzie do bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, który jest patronem strażaków. Tam o

9.00 zostanie odprawiona msza w intencji strażaków i ich rodzin.
Na Placu Zamkowym od 10.00 będą trwały pokazy Ochotniczych Straży Pożarnych, m.in. pracy psów ratowniczych.
W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego o 11.00 zostaną wręczone odznaczenia dla Ochotniczych Straży Pożarnych istniejących 100 lat. Uroczystość organizuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
W wielu miejscowościach kraju zostaną zorganizowane pokazy sprzętu ratowniczo-gaśniczego, koncerty i festyny.

Jutro, 5 maja na placu Piłsudskiego odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka połączone z promocja oficerską. Zostaną tez wręczone odznaczenia państwowe, przewidziano wystąpienia okolicznościowe, a także paradę samochodów ratowniczo-gaśniczych.
Swój udział w uroczystości zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Planowane jest wystąpienie prezydenta.
Centralne Obchody Dnia Strażaka Obchody objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W Polsce jest blisko 30 tysięcy strażaków zawodowych oraz około 700 tysięcy służących w formacjach ochotniczych. Strażacy gaszą pożary, niosą pomoc podczas kataklizmów, takich jak powodzie, trzęsienia ziemi, wichury. Uczestniczą też w usuwaniu skutków katastrof, na przykład budowlanych, czy wypadków, w tym komunikacyjnych.
Polscy strażacy niosą pomoc także poza granicami kraju, działając w specjalnych grupach poszukiwawczo-ratunkowych. Mają one statut międzynarodowy. W ubiegłych latach ludzie w mundurach z Państwowej Straży Pożarnej pomagali ofiarom katastrof, między innymi w Albanii, Indiach, Iranie, na Sumatrze i Haiti. Ponadto prowadzili akcje ratunkowe po trzęsieniach ziemi w Pakistanie, Turcji i Nepalu, po powodziach na Węgrzech i w Niemczech, a także przy zwalczaniu pożarów lasów na Słowacji.

Straż pożarna w Polsce od lat jest instytucją o najwyższym stopniu zaufania społecznego. Według sondażu z ubiegłego roku dla Wirtualnej Polski, strażacy zostali pozytywnie ocenieni przez 89 procent ankietowanych.
Najstarsza w Polsce zawodowa straż pożarna została utworzona w Warszawie w 1836 roku. Należy do czternastu najstarszych straży w Europie.
Patronem strażaków jest Święty Florian, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 maja, w rocznicę jego śmierci. Święty opiekuje się także innymi osobami, wykonującymi zawody związane z ogniem – hutnikami, kominiarzami, garncarzami i piekarzami. Właśnie 4 maja większość krajów europejskich obchodzi Międzynarodowy Dzień Strażaka.
Kult Świętego Floriana w Polsce datuje się od XVI wieku, gdy w 1528 roku wybuchł pożar w Krakowie. Ogień strawił większą część miasta, głównie krakowski Kleparz. Ocalał tylko kościół pod wezwaniem św. Floriana, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”.

Exit mobile version