Projekt budżetu oraz pakiet MŚP przyjęte przez rząd

Projekt budżetu oraz pakiet MŚP przyjęte przez rząd Radio Zachód - Lubuskie

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska, fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd zakończył prace nad projektem budżetu na 2019 r. oraz przyjął pakiet MŚP, na który składa się ponad 50 ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Projekt budżetu na 2019 r. jest bardzo dobry, wpisuje się w politykę społeczną i inwestycyjną – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po przyjęciu przez rząd projektu budżetu na 2019 r.

Morawiecki powiedział na wtorkowej konferencji, że zakończył się etap prac rządowych nad projektem budżetu na przyszły rok i zostanie on skierowany do Parlamentu. Zaznaczył, że to jedna z najważniejszych ustaw przyjmowanych przez rząd.

„Jest to bardzo dobry budżet, jest to budżet, który bardzo wpasowuje się w naszą politykę społeczną z jednej strony, a z drugiej strony w politykę rozwojową, inwestycyjną” – powiedział.

Wyjaśnił, że u jego źródeł stoją „prowadzone z ogromnym sukcesem działania uszczelniające system podatkowy”. Zaznaczył, że wielu konkurentów politycznych i komentatorów zastanawia się, jak to jest możliwe, że tak znaczące zmiany w finansowaniu działań społecznych – 500+, obniżenie wieku emerytalnego, leki dla seniorów i wiele innych programów – zostały wchłonięte w ten budżet.

„Deficyt budżetowy (…) jest w ryzach, spada rok do roku od kilku lat i mieścimy się bardzo dobrze we wszystkich regułach unijnych (…), bardzo dobrze wypełniamy nasze cele” – zapewnił. Szef rządu dodał, że cieszy go to, iż w tym budżecie udało się wykroić „spory kawałek na realizację bardzo ważnego projektu dla gmin, dla powiatów, to jest projekt dróg lokalnych”, ale także środki na współfinansowanie wielu dróg ekspresowych, a także na termomodernizację.

Pakiet MŚP

Rząd przyjął również pakiet MŚP. Poinformowała o tym minister przedsiębiorczości i rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że to prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld zł.

Projekt noweli niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) to kolejna – po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu – propozycja, która ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

Najważniejsze założenia projektu to: status „małego podatnika” w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł.

Projektowane przepisy zakładają też, że dla 5 mln pracowników nastąpi zniesienie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w branżach, które są najmniej wypadkowe; skrócony zostanie – ze 150 do 90 dni – termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Exit mobile version