Amerykańska baza w Polsce zmieniłaby geopolityczny krajobraz Europy

Amerykańska baza w Polsce zmieniłaby geopolityczny krajobraz Europy Radio Zachód - Lubuskie

fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowa amerykańska baza w Polsce, zawierająca przynajmniej elementy klasycznej stałej obecności zmieniłaby geopolityczny krajobraz Europy – powiedział PAP wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski. Jego zdaniem możliwość umieszczenia stałych amerykańskich baz w Polsce to dobry „deal” dla USA.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polsk. Z kolei Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby „przydatne” dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

Wiceminister Szatkowski odnosząc się w rozmowie z PAP do postanowień deklaracji ocenił, że „wizyta Prezydenta Dudy jest ważnym krokiem w zakresie wzmacniania obecności strategicznej USA w Polsce i w Europie”. „Nowa amerykańska baza, zawierająca przynajmniej elementy klasycznej stałej obecności zmieniłaby geopolityczny krajobraz Europy” – zaznaczył.

Zdaniem Szatkowskiego, „długoterminowa baza miałaby wpływ polityczno-strategiczny (perspektywa długoterminowego odstraszania), ale także czysto wojskowy, poprzez zwiększony potencjał obecnych wojsk i zdecydowanie zwiększony potencjał do przyjęcia dalszych sił wzmocnienia”.

„Dawałaby również znacznie dalej idące możliwości integracji i interoperacyjności naszych wojsk. Polska ostatecznie nie mogłaby być w ogóle rozpatrywana jako państwo buforowe, co wpłynęłoby na realne poczucie bezpieczeństwa, ale także na kalkulacje ekonomiczne, co ma swoje bezpośrednie znaczenie zarówno dla Polski, USA, jak i całego NATO” – dodał.

Wiceszef MON zwrócił też uwagę, że Polska jest gotowa pokryć koszty budowy baz i znaczny udział w kosztach ich utrzymania. „Odnośnie kosztów – warto zauważyć, że dolar dolarowi nierówny. Wiemy, ile może nas to kosztować. Jeśli my – tak jak zakładamy – będziemy wydawać te pieniądze i dostarczać nasz wkład w naturze, i jesteśmy w stanie ponieść taki koszt bez większego uszczerbku. Jeśli jednak liczylibyśmy wartość naszej oferowanej inwestycji według praktyki Pentagonu, to jej wartość wzrosłaby co najmniej kilkakrotnie” – wskazał.

Zapewnił, że Polska „zamierza także w bardzo konkurencyjny sposób partycypować w kosztach utrzymania takiej bazy”. „Natomiast po amerykańskiej stronie byłby koszt wojska dyslokowanego w Polsce, wraz z całym wyposażeniem. Dlatego nasza oferta to dobry +deal+ dla USA” – podkreślił wiceminister.

Według Szatkowskiego deklaracja to duży sukces. „Nie tylko utrzymuje wyjątkowy status strategicznego partnerstwa nadany zaraz po wojnie w Gruzji, ale też nadaje nowe perspektywy i priorytety, takie chociażby jak kwestia długoterminowego stacjonowania wojsk, bezpieczeństwa energetycznego, czy współpracy handlowo-inwestycyjnej” – ocenił.

Deklaracja podpisana przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa zatytułowana jest „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”. Oba kraje podkreśliły, że łączą je wspólna historia oraz „zbiór wartości”. Zgodnie z deklaracją Polska i Stany Zjednoczone zamierzają pogłębiać współpracę, umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw oraz na innych płaszczyznach związanych z bezpieczeństwem.

„Zintensyfikujemy wspólne działania szkoleniowe i ćwiczenia, ugruntujemy współpracę jednostek wojskowych oraz zwiększymy wymianę doświadczeń i know-how, m.in. poprzez wymianę personelu wojskowego w strukturach dowódczych, ośrodkach edukacyjnych oraz placówkach szkoleniowych” – czytamy w deklaracji. Oba kraje zadeklarowały również pogłębienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Polska i USA podkreśliły także wagę równych warunków, zobowiązały się do prac nad rozwiązywaniem sporów handlowych sposób ugodowy oraz potwierdziły rolę badań, innowacji, a także zadeklarowały współpracę w dziedzinie zaawansowanych technologii.

Exit mobile version