Za mała dostępność do badań? NFZ odpiera zarzuty marszałek

Za mała dostępność do badań? NFZ odpiera zarzuty marszałek Radio Zachód - Lubuskie

fot. A.Adaszynska

Władze województwa lubuskiego zarzucają NFZ ograniczanie dostępu Lubuszan do badań i leczenia najnowocześniejszym sprzętem medycznym.

Zdaniem marszałek Elżbiety Polak, regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia woli płacić za migrację pacjentów do szpitali poza województwem, niż finansować takie świadczenia w naszym regionie.

Jak mówi, wiele lubuskich szpitali ma już najnowocześniejszy sprzęt medyczny, za czym nie idzie odpowiednia wysokość kontraktów z NFZ:

 

Jako przykład marszałek Elżbieta Polak podaje brak rozstrzygnięcia NFZ w sprawie kontraktu dla Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie na badania onkologiczne wykonywane specjalistycznym urządzeniem PET:

 

Zarzuty władz województwa odpiera dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Bromber. Jak mówi, procedura konkursowa zostanie rozstrzygnięta w odpowiednim czasie:

 

Tomasz Wróblewski, dyrektor departamentu Zdrowia w lubuskim Urzędzie Marszałkowskim, zwraca uwagę, że podobne problemy mają też inne szpitale w regionie – m.in. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, który zabiega w Narodowym Funduszu Zdrowia o zwiększenie finansowania badań wykonywanych w nowoczesnej sali hybrydowej:

 

Piotr Bromber odrzucił też zarzut o brak odpowiedniego finansowania procedur medycznych wykonywanych w nowoczesnej sali hybrydowej, uruchomionej kilka miesięcy temu w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Jak mówi, NFZ nie wyklucza wcale korekty tzw. ryczałtu, na podstawie którego płaci się obecnie za te świadczenia:

 

Władze województwa zwracają uwagę, że problemy z uzyskaniem odpowiednich kontraktów z NFZ mają nie tylko największe szpitala wojewódzkie, ale też inne placówki. Zdaniem marszałek Elżbiety Polak, regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia woli płacić za migrację pacjentów do szpitali poza województwem, niż finansować takie świadczenia w naszym regionie.

– Wręcz przeciwnie! Zwiększamy dostępność do specjalistycznych świadczeń, bo systematycznie podnosimy poziom ich finansowania – odpowiada dyrektor lubuskiego NFZ:

 

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że nasze województwo zajmuje 5 miejsce w kraju pod względem dostępności do badań rezonansu magnetycznego i 7. miejsce w zakresie tomografii komputerowej.

W przypadku badań endoskopowych przewodu pokarmowego Lubuskie jest w ścisłej czołówce. W naszym regionie wykonuje się najwięcej kolonoskopii na 10 tys. pacjentów, a ilość badań gastroskopii daje nam 3. miejsce w kraju.

 

 

 

Exit mobile version