Aktywizowanie długotrwale bezrobotnych

Co druga osoba zarejestrowana w powiatowych urzędach pracy jest długotrwale bezrobotna – wynika z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Zaktywizowanie tych osób przy obecnej sytuacji na rynku pracy jest ogromnym wyzwaniem – mówi IAR ekspert rynku pracy i doradca Konfederacji Lewiatan profesor Jacek Męcina.

Dodaje, że przy bardzo szybko rozwijającej się gospodarce rośnie zapotrzebowanie na pracowników i nie dziwi to, że w statystykach urzędów pracy zmniejsza się liczba bezrobotnych. Jest jednak problem z osobami długotrwale bezrobotnymi, które trzeba przeszkolić, zmotywować i dopiero po tych działaniach skierować na rynek pracy – podkreśla profesor Męcina.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśnia, że dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w projekcie ustawy o rynku pracy, aktywizowanie długotrwale bezrobotnych powinno być łatwiejsze. I tak długotrwale bezrobotni oraz osoby bez kwalifikacji zawodowych będą miały pierwszeństwo w dostępie do szkoleń – wymienia wiceminister. Zaproponowane przez resort przepisy przewidują też, że pośredniaki będą mogły zlecać organizacjom pozarządowym czy centrom integracji społecznej pomoc w aktywizowaniu długotrwale bezrobotnych poprzez poradnictwo czy warsztaty motywacyjne. Zajęcia w warsztatach mają trwać minimum cztery godziny dziennie przez okres do 6 miesięcy. Uczestnik ma otrzymywać w tym czasie stypendium wynoszące połowę zasiłku dla bezrobotnych. Według ministra Szweda powinno to wpłynąć na większe zainteresowanie szkoleniami. Z danych resortu wynika, że w ubiegłym roku ze szkoleń finansowanych przez urzędy pracy skorzystało niecałe 4,2 procent osób bez kwalifikacji zawodowych, w tym długotrwale bezrobotnych.

 

Exit mobile version