Pamięć o Polakach ratujących Żydów

Pamięć o Polakach ratujących Żydów Radio Zachód - Lubuskie

Rodzima Ulmów / fot. Wikipedia

Z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Warszawie odbędą się dziś uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

 
Obchody rozpocznie msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo zostanie odprawione w intencji żyjących i zmarłych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Potem ( godzina 12.00 ) uroczystości przeniosą się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbędzie się Apel Pamięci. Po południu natomiast ( godzina 14.00 ) zaplanowano wernisaż wystawy połączony z ceremonią odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci siostrze Matyldzie Getter w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
 
Siostra Matylda Getter w okresie międzywojennym angażowała się w działalność oświatowo-opiekuńczą. Podczas drugiej wojny światowej wykorzystywała sieć sierocińców zgromadzenia, między innymi w Aninie, Białołęce, Chotomowie, Płudach i Warszawie, do ukrywania żydowskich dzieci. W 1942 zadecydowała, że jej zgromadzenie przyjmie każde dziecko z getta. Dzięki tej akcji siostrom franciszkankom ze wszystkich prowincji udało się ocalić kilkaset osób.
 
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów – 24 marca – jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.
Exit mobile version