Dziś mija dokładnie 100 lat od Bitwy pod Kargową. To najbardziej znany epizod Powstania Wielkopolskiego związany z naszym regionem.
12 lutego 1919 roku o świcie do walki o miasto przystąpili powstańcy z kompanii wielichowskiej. Walczyli o Polskość tych ziem – mówi Danuta Wróblewska z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kargowej.
Pod Kargową oddziałami powstańców dowodził Kazimierz Szcześniak, który wcześniej był nauczycielem. Jak mówi regionalista Paweł Michalski, Szcześniak cieszył się ogromnym autorytetem.
Bitwa pod Kargową miała bardzo dramatyczny przebieg.
W trakcie bitwy kargowskiej zginęło ośmiu powstańców. W wyniku uzgodnień pokojowych Kargowa nie znalazła się w granicach państwa polskiego. Polegli powstańcy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu ewangelickim. Ich szczątki sprowadzono do Polski dziewięć lat później. Upamiętnia ich obelisk w Kargowej, w miejscu nieistniejącego dziś cmentarza.
Posłuchaj rozmowy o kompanii wielichowskiej z historykiem dr. Zdzisławem Kościańskim.
W Popołudniówce Radia Zachód po godz. 17:30 wyemitujemy audycję dokumentalną „Na ojczyzny łono” opowiadającą o tamtych wydarzeniach.