CBOS: miesiąc po wyborach poparcie bez większych zmian

CBOS: miesiąc po wyborach poparcie bez większych zmian Radio Zachód - Lubuskie

Dane: sondaż CBOS przeprowadzony w dn. 7–17 listopada 2019 r. na liczącej 996 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

Miesiąc po wyborach parlamentarnych poparcie dla głównych sił politycznych pozostaje stabilne. Zwiększyła się nieco grupa respondentów deklarujących, że na pewno nie poszliby do wyborów, choć wciąż zainteresowani udziałem w nich są w zdecydowanej większości – wynika z sondażu CBOS.

Niezmiennie najwięcej zwolenników ma KW Prawo i Sprawiedliwość, z list którego startowali także kandydaci z Solidarnej Polski i Porozumienia – 46 proc., bez zmian w porównaniu z badaniem przedwyborczym. Wynik KW PiS w wyborach to 43,59 proc.

Na drugiej pozycji wyborczego rankingu pozostaje KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, popierany przez 20 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Ta Koalicja Wyborcza uzyskała w wyborach parlamentarnych 27,40 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajmuje KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, z list którego startowali kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem (12 proc. poparcia, wzrost o 3 pkt proc.). Jest to wynik niemal tożsamy z wynikiem uzyskanym w wyborach 13 października, gdy koalicję ugrupowań lewicowych poparło 12,56 proc. wyborców.

KW Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego startowali też przedstawiciele formacji Kukiz’15 uzyskało w listopadowym sondażu CBOS 9 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.). Wynik wyborczy KW PSL to 8,55 proc.

Na granicy wyborczego progu lokuje się sondażowy wynik KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (6 proc., bez zmian). Konfederacja uzyskała w wyborach parlamentarnych 6,81 proc.

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym przed październikowymi wyborami zmniejszył się odsetek badanych deklarujących zamiar pójścia na głosowanie, ale niezdecydowanych, który komitet poprzeć w wyborach do Sejmu (6 proc., spadek o 5 pkt proc.).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–17 listopada 2019 r. na liczącej 996 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Exit mobile version