Konserwatorzy i architekci o renowacji zabytkowych dachów

Konserwatorzy i architekci o renowacji zabytkowych dachów Radio Zachód - Lubuskie

Kościół w Marwicach.zdj.Izabela Patek

Jak chronić i remontować zabytkowe dachy? Czy warto zachować historyczne dachówki? Gdzie szukać finansowania prac renowacyjnych? M.in. o tym rozmawiano dziś w Zielonej Górze na XIII Lubuskich Spotkaniach Architektów i Konserwatorów Zabytków.

Dr Barbara Bielinis – Kopeć, lubuska województwa konserwator zabytków, zaznacza, że to temat bardzo ważny, ponieważ Ziemia Lubuska jest jednym z niewielu regionów w kraju, który może się jeszcze pochwalić wieloma cennymi, historycznymi pokryciami dachowymi:

 

Paweł Kochański, przewodniczący Lubuskiej Okręgowej Rady Architektów, zaznacza, że wymiana czy rekonstrukcja pokrycia dachowego to najważniejszych element renowacji obiektów zabytkowych.

– Jako architekci zwykliśmy mawiać, że dom buduje się od fundamentów, ale remontuje zawsze od dachu – podkreśla Kochański:

 

Jednym z uczestników dzisiejszego spotkania był Tomasz Nieruchalski z firmy Heritage, zajmującej się m.in. wymianą i rekonstrukcją historycznej ceramiki dachowej.

Jak mówi, największą przeszkodą przy tego typu pracach są najczęściej finanse – nie każdego inwestora stać bowiem na wykonanie renowacji dachu zgodnej z wytycznymi konserwatora zabytków:

 

Dodajmy, że w trakcie dzisiejszego spotkania pokazywano przykłady obiektów, których obecni właściciele zdecydowali się m.in. na zachowanie i renowację historycznego poszycia dachowego. Takie cenne dachówki sprzed wieków można oglądać np. na dachu byłego szpitala w Broniszowie czy w pałacu w Siedlisku.

 

 

 

Exit mobile version