Trwają wybory parlamentarne

Trwają wybory parlamentarne Radio Zachód - Lubuskie

Wybory do Parlamentu

Lokale wyborcze będą czynne do 21.00. Polacy wybiorą 460 posłów IX oraz 100 senatorów X kadencji parlamentu.

Na posłów głosujemy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W jednym okręgu wybiera się co najmniej 7 posłów. Na senatorów głosujemy w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu. Wyborca również oddaje głos na 1 kandydata.

Żeby wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. W przypadku komitetu koalicyjnego próg ten wynosi 8 procent.

W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych – 30 komitetów partyjnych, 57 komitetów wyborczych wyborców oraz jeden koalicyjny komitet wyborczy.

W lokalu wyborczym każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą nazwiska kandydatów na senatorów. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku „x”, czyli dwóch przecinających się linii, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

W wyborach do Sejmu wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W ten sposób wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. W wyborach do Senatu wyborca stawia znak „x” przy nazwisku wybranego kandydata.

Do zamknięcia ostatniego punktu głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W trakcie jej trwania zabroniona jest agitacja wyborcza. W praktyce oznacza to, że nie można zwoływać zgromadzeń publicznych, zachęcać do głosowania w określony sposób czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zakazane jest także publikowanie sondaży wyborczych. Zasady te obowiązują także w internecie.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny od 20 do 5 tysięcy złotych. Publikowanie sondaży wyborczych zagrożone jest grzywną od 500 tysięcy do miliona złotych.

Kadencje Sejmu i Senatu trwają 4 lata. Rozpoczynają się w dniu zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie.

Exit mobile version