Do zakończenia głosowania trwa cisza

Do zakończenia głosowania trwa cisza Radio Zachód - Lubuskie

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, dotyczy to również Internetu – przypomniała PKW. Naruszenie tego zakazu to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży w czasie ciszy wyborczej to przestępstwo.

Zastępca szefa PKW sędzia Sylwester Marciniak przypomniał na konferencji prasowej, że cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21 w niedzielę.

„W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej” – przypomniał dodając, że agitacją wyborczą jest „publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób”. „W praktyce, nie wolno m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych” – wyliczał. „Dotyczy to również Internetu” – podkreślił.

Sędzia Marciniak przypomniał, że „zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi”, a za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie można również upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Sędzia Marciniak zaznaczył, że za złamanie tego n zakazu grozi mu grzywna od 500 tys. do nawet miliona złotych. „PKW przypomina również, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości sondażu – przestępstwo” – wskazał.

Wyjaśnił przy tym, że „ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do PKW, lecz do organów ścigania i sądów”. „Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji” – zaznaczył zastępca szefa PKW.

Exit mobile version