Pogrzeb Kornela Morawieckiego w sobotę

Pogrzeb Kornela Morawieckiego w sobotę Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Piotr Polak

We wtorek w Sejmie od godz. 16 wystawiona zostanie księga kondolencyjna poświęcona pamięci zmarłego w poniedziałek marszałka seniora Sejmu Kornela Morawieckiego, jego pogrzeb będzie miał charakter państwowy – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Także od dziś do księgi kondolencyjnej wpisują się mieszkańcy Wrocławia.

Msza święta pogrzebowa Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę
o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Z kolei
ceremonia pogrzebowa będzie miała miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach bezpośrednio po mszy świętej, czyli około godz. 15:00
– poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Ze względu na śmierć ojca swoją kampanię zawiesza Mateusz Morawiecki.
Premier nie będzie aktywny do czasu pogrzebu.

„Pan premier był bardzo związany ze swoim tatą. Przez te najbliższe dni w sposób oczywisty będzie wyłączony z kampanii. Teraz będziemy przygotowywać się do uroczystości pogrzebowych”

– tłumaczył dziś szef KPRM Michał Dworczyk,dodając, że pogrzeb Kornela Morawieckiego będzie miał charakter państwowy.

Mateusz Morawiecki w jednym z swych ostatnich wpisów, zamieszczonych w mediach społecznościowych w trakcie choroby Kornela Morawieckiego, napisał: „Bardzo dziękuję wszystkim ludziom dobrego serca, przyjaciołom i konkurentom politycznym, którzy kierują słowa wsparcia dla mojego Ojca. Jestem za każdą dobrą myśl, dobre słowo wszystkim Państwu bardzo wdzięczny.”

Na Twitterze dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przekazał, że księga kondolencyjna w Sejmie będzie ustawiona na parterze, przy wejściu głównym. „Zachęcamy do przyjścia na Wiejską i umieszczenia pożegnalnego wpisu. Księga będzie dostępna także we środę i czwartek w godz. 9-19”

– napisał Grzegrzółka.

Od wtorkowego południa w Starym Ratuszu we Wrocławiu mieszkańcy miasta wpisują się do księgi kondolencyjnej wyłożonej po śmierci marszałka seniora Sejmu Kornela Morawieckiego. Zmarły jest honorowym obywatelem Wrocławia.

⬆ We wrocławskim Ratuszu została wystawiona księga kondolencyjna. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

O nadanie jednej z ulic Wrocławia imienia Kornela Morawieckiego będzie wnioskował do rady miasta prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Był też działaczem, któremu udało się najdłużej ukrywać – aresztowano go dopiero w listopadzie 1987. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały mieć więźniów politycznych, podstępem zmuszono Morawieckiego do wyjazdu za granicę. Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju.

⬆ Na zdjęciu archiwalnym z dnia 13.06.2018. marszałek senior Kornel Morawiecki. Fot. PAP/Piotr Polak

Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów. Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz’15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz’15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Exit mobile version