Centralne obchody Święta Wojska Polskiego

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego Radio Zachód - Lubuskie

Szczecin, 13.08.2019. Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego i 146. rocznicy urodzin gen. broni Józefa Hallera, 13 bm. w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. (mr) PAP/Marcin Bielecki

Uroczysta defilada wojskowa, wręczenie nominacji generalskich i msza za ojczyznę – to najważniejsze punkty czwartkowych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach z udziałem zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy i innych przedstawicieli władz.

Uroczysta defilada wojskowa, wręczenie nominacji generalskich i msza za ojczyznę – to najważniejsze punkty czwartkowych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach z udziałem zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy i innych przedstawicieli władz.

Centralne uroczystości, organizowane co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbędą się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

Swą wizytę prezydent rozpocznie od udziału we mszy świętej w intencji ojczyzny w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza. Później złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, a w południe na pl. Chrobrego wręczy nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe.

Głównym punktem obchodów będzie zaplanowana na godz. 14 wojskowa defilada „Wierni Polsce”, w której weźmie udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi ulicami Katowic przedefiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Trasa defilady prowadzi od ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Po zakończeniu defilady, około godz. 16, w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

W katowickich uroczystościach wezmą udział także inni przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych. Przyjazd do Katowic zapowiedział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z grupą senatorów.

Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zapraszając do oglądania defilady, wskazują, że żołnierzy najlepiej będzie widać z placu przed Spodkiem, chodnika wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony Strefy Kultury) od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską oraz z chodników z obu stron przy al. Korfantego.

Goście przyjeżdżający na defiladę muszą mieć na uwadze poważne ograniczenia ruchu – niektóre ulice będą zamknięte, a liczba miejsce w strefie płatnego parkowania będzie bardzo ograniczona. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z komunikacji publicznej. 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno Zarząd Transportu Metropolitalnego, jak i Koleje Śląskie.

Exit mobile version