Moda na Polskę wśród Polaków i turystów zagranicznych

Moda na Polskę wśród Polaków i turystów zagranicznych Radio Zachód - Lubuskie

Fot. YouTube/Bogaczewicz Film Studio

Panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych – uważa prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Potwierdzają to dane GUS, z których wynika, że rośnie liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w naszym kraju.

Liczba turystów w Polsce, którzy od stycznia do końca maja tego roku skorzystali z noclegów, wzrosła o ponad 704 tys. do 12,5 mln z 11,8 mln rok wcześniej w tym samym czasie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To wzrost o 6 proc.

Według Urzędu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z bazy noclegowej w Polsce, w obiektach liczących więcej niż 10 miejsc noclegowych, skorzystało 9,9 mln turystów, z czego 7,7 mln to goście krajowi, a 2,4 mln – zagraniczni. Rok wcześniej było ich odpowiednio 9,3 mln, 7,1 mln i 2,2 mln.

„Można powiedzieć, że panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych”

– uważa Andrzejczyk. Jego zdaniem pozytywnie na turystykę krajową wpłynął ogólny wzrost zamożności naszych rodaków oraz rozwinięte programy socjalne.

Szef POT mówi, że za granicą jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, a także atrakcyjny turystycznie, oferujący wysoką jakość usług za przystępną cenę.

„Efektem tego są ważne nagrody przyznane nam w ostatnich latach, m.in. nagroda wydawnictwa +Lonely Planet+ dla jednej z najlepszych destynacji turystycznych czy trzecie miejsce przyznane przez użytkowników serwisu booking.com wśród najbardziej gościnnych państw świata”

– wyjaśnił.

Atrakcjami najchętniej odwiedzanymi przez zagranicznych turystów są obiekty wpisane na listę UNESCO – dodał. Przypomniał, że Polska ma już ich 16 i pod względem liczebności znajduje się na 8. miejscu w Europie.

 

Na 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO 6 lipca br. wpisano na prestiżową listę tej organizacji kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach Opatowskich – poinformowała agenda ONZ na swoim profilu na Twitterze.

Krzemionki pod Ostrowcem Świętokrzyskim (nazywane także Krzemionkami Opatowskimi) to region prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego oraz związanych z nimi pradziejowych osad. Poza Krzemionkami są to kopalnie „Borownia” i „Korycizna” oraz neolityczna osada na wzgórzu „Gawroniec”.

Obszar ten, pod nazwą „Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego”, Polska zgłosiła do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na początku 2018 r. Prehistoryczny region górniczy jest położony na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich, w powiatach ostrowieckim i opatowskim, na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów.

„Wpływ na wzrost turystów ma także coraz bardziej zróżnicowana oferta kulturowa czy eventowa – chodzi o wydarzenia muzyczne, sportowe czy kulinarne, które przyciągają tłumy osób”

– wskazał.

Polska to także nowoczesna baza hotelowa i ciekawe atrakcje turystyczne w bardzo konkurencyjnych cenach. Wszystko to – jak mówił – a także coraz większa liczba bezpośrednich połączeń czy wspólna promocja Polski z polskimi przedsiębiorstwami, w tym PLL LOT czy Polskim Holdingiem Hotelarskim, wpływają na to, że Polska umacnia się w gronie 20 najchętniej odwiedzanych państw świata.

Najchętniej odwiedzają nas Niemcy, Brytyjczycy oraz Ukraińcy

Z danych GUS wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach br. najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów przyjechało do Polski z Niemiec – było ich 493,2 tys. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, których przyjechało niemal 207,2 tys. Trzeci w kolejności byli goście z Ukrainy – prawie 195,5 tys. osób. Najmniej turystów zdecydowało się do nas przyjechać z Tajwanu (4,6 tys.), a także z Hong Kongu i Cypru.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 30,7 mln noclegów. Rok wcześniej było to 28,8 mln.

Exit mobile version