90 proc. Polaków twierdzi, że segreguje śmieci

90 proc. Polaków twierdzi, że segreguje śmieci Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Unsplash/Paweł Czerwiński

Przed dwoma laty wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), obowiązujący na terenie całego kraju. Zgodnie z nim należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Według sondażu IRBiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” 90,6 proc. Polaków segreguje śmieci. „Tylko 9,4 proc. mówi otwarcie, że tego nie robi” – czytamy w dzieniku.

96 proc. ankietowanych mężczyzn przyznaje, że regularnie segreguje śmieci. „Do podobnej praktyki przyznaje się 84 proc. kobiet” – czytamy w dzienniku.

„Gdy zadano pytanie o to, czy sąsiedzi segregują śmieci, 28,2 proc. odpowiedziało, ze zdecydowanie tak, a 40,4 proc. – że raczej tak”. Zatem różnica między tym jak Polacy postrzegają innych względem siebie wynosi aż 22 proc – podaje gazeta.

Różnica ta wynika z tego, iż „Polacy mają poczucie, że śmieci należy segregować, dlatego wstydzą się przyznać, że tego nie robią (…) Inne badania wskazują, że odpady segreguje zaledwie 30-35 proc. Polaków” – wyjaśnia „Rz”.

Na podstawie badania określono, że największymi zwolennikami segregacji śmieci są ludzie do 29 roku. Natomiast najmniejsze zainteresowanie segregacją wykazuje grupa osób miedzy 60 a 69 rokiem życia, choć powyżej 70 już segregują.

„Większość osób twierdzących, ze segregują, ma wykształcenie średnie lub niepełne wyższe (98 proc.) oraz zasadnicze zawodowe i niepełne średnie (92 proc.). Rzadziej robią to osoby po studiach (87 proc.) oraz szkołach podstawowych i gimnazjach (77 proc.)” – wymienia dziennik.

Sondaż pozwolił określić, że „większość segregujących zarabia do 5 tys. miesięcznie. Najbogatsi robią to już rzadziej – tylko 79 proc.”.

Przed dwoma laty wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), obowiązujący na terenie całego kraju.

Zgodnie z tym systemem należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje: BIO (kolor brązowy), metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), papier (kolor niebieski), szkło (kolor zielony), a także odpady zmieszane.

Do pojemnika „odpady zmieszane” trafiają: gąbki, szmatki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, nabiał, ser, jaja, niedopałki papierosów, odchody zwierząt, olej do smażenia, paragony ze sklepu/bankomatu, pergamin, piasek, plastikowe opakowania po tłuszczu, porcelana, fajans, produkty higieniczne (pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata), produkty skórzane, futrzane, torebki po herbacie, włosy, sierść, pióra,  zatłuszczony papier, zapalniczka (pusta), zbite naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, zużyte ubrania, tekstylia, obuwie. żwirek czy trociny z kuwet dla zwierząt

Tego tu nie wyrzucamy: odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, baterie, akumulatory, lekarstwa, odpady medyczne, świetlówki, opakowania po środkach ochrony roślin, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Wskazówki:

Exit mobile version