Donald Trump: Potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami

Donald Trump: Potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda i ja potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami – oświadczył w środę wieczorem prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Poinformował o podpisaniu deklaracji w zakresie bezpieczeństwa.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Trump oświadczył, że wraz z prezydentem Dudą potwierdził „wagę sojuszu” pomiędzy Polską i USA.

„Podpisaliśmy dwie wspólne deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i już cieszę się na podpisanie umowy o współpracy obronnościowej”

– dodał Trump.

⬆ Fot. PAP/Leszek Szymański

Przypomniał, że Polska niedawno kupiła 32 najnowsze samoloty F35, które – jak mówił – są najlepszymi myśliwcami na świecie. Podkreślił przy tym, że Polska jest jednym z tylko ośmiu państw NATO, które przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Dodał, że inne kraje „nie poradziły sobie aż tak dobrze”.

„Cały czas im to powtarzam, udało nam się ich trochę zmotywować, ale niewystarczająco”

– zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

W jego ocenie 2 proc. PKB to bardzo niewiele.

„Natomiast mamy bardzo dużo krajów, które nie wpłacają swoich składek, mają zaległości, odnośnie tego, co powinny wpłacać”

– powiedział Trump. Zwrócił przy tym uwagę, że USA bronią wielu krajów, które mają zaległości w zakresie tego, co powinny płacić.


21:15 Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków – oświadczenie Białego Domu

„Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków” – pod takim tytułem ukazało się w środę wieczorem oświadczenie Białego Domu w związku ze spotkaniem prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

W oświadczeniu podkreślono, że prezydent Donald Trump „pracuje nad dalszym wzmocnieniem długotrwałego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Polską”. Przypomina się, że USA i Polska mają wieloletnie relacje w kwestiach strategicznych, mocno zakorzenione we wspólnie wyznawanych wartościach, takich jak wolność, praworządność i demokracja.

„Prezydent Trump zapewnia, że Stany Zjednoczone i Polska nadal będą rozwijały współpracę w szerokim zakresie zagadnień”

– podkreśla Biały Dom. Zauważa, że wizyt prezydenta Dudy w Waszyngtonie ma miejsce w krytycznym momencie, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska otwierają swoje gospodarki po miesiącach walki z pandemią koronawirusa.

„Prezydent Trump pozostaje zaangażowany w budowanie i tak już solidnego partnerstwa obronnego naszego Narodu z Polską”

– zapewnia Biały Dom. Zaznacza, że Polska jest silnym sojusznikiem w NATO i jest liderem w Sojuszu, jeśli chodzi o wypełnianie zobowiązań w zakresie przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki obronne.

⬆ Fot. Envato

„Poprzez wielomiliardowy program modernizacji sił obrony za pomocą amerykańskiego sprzętu wojskowego Polska dalej wzmacnia zdolności NATO”

– napisano w oświadczeniu i podkreślono, że obaj prezydenci podpisali dwie wspólne deklaracje w celu wzmocnienia obustronnych więzi wojskowych.

Biały Dom wyjaśnia, że administracja Trumpa pracuje obecnie nad umową o współpracy obronnej, która jeszcze bardziej wzmocni relacje wojskowe obu krajów. Przypomina, że w ubiegłym roku zniesione zostały amerykańskie wizy dla Polaków, co stanowi historyczny postęp w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Pisze też, że administracja Trumpa współpracuje z Polską w zakresie rozwoju gospodarek obu krajów i bezpieczeństwa energetycznego.

„Nasze dwa narody cieszą się silnymi więzami gospodarczymi, z rosnącym partnerstwem handlowym i amerykańskimi inwestycjami w Polsce na rekordowym poziomie”

– podkreślono w oświadczeniu.

Dodano, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny priorytet w zakresie ochrony usług telekomunikacyjnych i danych osobowych. Przypomniano, że obydwa kraje w ubiegłym roku podpisały wspólną deklarację dotyczącą budowy sieci 5G.

Biały Dom przypomina też, że USA i Polska mają kilka długoterminowych kontraktów na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego, co pomaga Polsce osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw tego surowca.

W oświadczeniu zaznaczono również, że Polska wspiera Stany Zjednoczone w dążeniu do pokojowego wykorzystania energii jądrowej, a rządy obu krajów próbują osiągnąć cywilne porozumienie nuklearne, które umożliwi Polsce dokonać zdecydowanych postępów w budowie elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii.


21:15 Trump i Duda: Relacje Polska-USA nigdy nie były lepsze

Prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump zgodzili się, że relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze. „Nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz” – mówił Trump w Gabinecie Owalnym. Duda wyraził nadzieję, że po tym spotkaniu relacje będą jeszcze lepsze.

„To zaszczyt, że prezydent Duda jest z nami, mój przyjaciel. Odbyliśmy szereg dyskusji i naprawdę współpracujemy z Polską bardzo dobrze, nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz”

– powiedział Trump w Gabinecie Owalnym.

⬆ Fot. Kancelaria Prezydenta RP

⬆ Fot. PAP/Leszek Szymański

Jak ocenił, środowe spotkanie z prezydentem Polski – poświęcone rozwojowi gospodarczemu i kwestiom wojskowym – będzie bardzo ważne.

Prezydent Duda przyznał, że to dla niego zaszczyt, że może być w Białym Domu.

„Jestem pierwszym prezydentem, który gości tutaj po tym, jak zostały otwarte granice po lockdownie, dlatego bardzo dziękuję za to zaproszenie”

– mówił.

Duda ocenił, że polsko-amerykańskie relacje są bardzo dobre. Wyraził też nadzieję, że po tym spotkaniu będą one jeszcze lepsze.


20:30 W Białym Domu trwa spotkanie Duda-Trump

Prezydent Andrzej Duda w środę po godz. 14 lokalnego czasu przybył do Białego Domu w Waszyngtonie. Polskiego prezydenta powitał na progu Białego Domu przywódca Stanów Zjednoczonych Donald Trump . Prezydenci odbędą rozmowę w „cztery oczy” w Gabinecie Owalnym, następnie rozmawiać będą obie delegacje.

W polskiej delegacji znajdują się: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera.

Po powitaniu polskiego prezydenta przez Donalda Trumpa, w Gabinecie Owalnym rozpoczną się rozmowy obu przywódców; później zaplanowano rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

W Ogrodzie Różanym Białego Domu na godz. 15.30 lokalnego czasu przewidziane jest spotkanie Trumpa i Dudy z dziennikarzami. O godz. 16 lokalnego czasu prezydent Trump pożegna Andrzeja Dudę.

⬆ Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda przyleciał do stolicy Stanów Zjednoczonych we wtorek późnym wieczorem miejscowego czasu. Na briefingu prasowym na lotnisku w Balicach przed wylotem do USA podkreślił, że spotyka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem oficjalnie po raz piąty.

Andrzej Duda zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyły bezpieczeństwa militarnego, energetycznego, współpracy gospodarczej, współpracy w ramach Trójmorza, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczył, nadchodząca wizyta potwierdza bardzo dobre relacje i silne więzi sojusznicze między Polską i USA.

Andrzej Duda zaapelował do polityków o „kompromisowe” podejście do relacji obu krajów i jego spotkania z prezydentem Trumpem.

⬆ Fot. PAP/Leszek Szymański


Wymiana handlowa Polski z USA

Stany Zjednoczone są ósmym rynkiem zbytu dla polskich wyrobów przemysłowych; w ciągu 10 lat nastąpił awans z pozycji 17.

• Eksport towarów z Polski na rynek amerykański osiągnął w 2018 r. najwyższą stopę wzrostu (12%, corocznie w latach 2010-2018) wśród innych partnerów handlowych, prawie dwukrotnie przekraczając wzrost eksportu ogółem – średnia stopa wzrostu eksportu polskiego ogółem wyniosła 6,5%. W tym samym czasie import towarów ze Stanów Zjednoczonych wzrastał średniorocznie o 7%.

• Bilans obrotów towarowych jest nieznacznie ujemny i w 2018 r. wyniósł – 332 mln USD. Polski eksport usług do Stanów Zjednoczonych w 2018 r. osiągnął wartość 4,5 mld USD, co odpowiadało 6% wartości polskiego eksportu usług ogółem.

• Eksport usług do Stanów Zjednoczonych wzrastał średniorocznie w latach 2010-2018 o 14%, podczas gdy eksport usług ogółem wzrastał o 8%.

• W ostatnich latach nastąpiło wyraźne przyspieszenie tego wzrostu – od 2016 r. średniorocznie eksport zwiększał się o ponad 25%.

Exit mobile version