Wojewoda o koronawirusie: Nie ma powodów do paniki

Wojewoda o koronawirusie: Nie ma powodów do paniki Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/Jerzy Muszyński

’- Wiemy co mamy robić, nie ma powodów do paniki – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Przypomnijmy, pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa został potwierdzony u pacjenta przebywającego w szpitalu w Zielonej Górze.

Wojewoda zapewnia, że służby są przygotowane i wiedzą jak postępować, a wszystkie wdrażane procedury zadziałały doskonale. Lubuszanie mogą więc być spokojni.

Pacjent zakażony koronawirusem jest stabilny, czuje się dobrze – zapewnia wojewoda  i dodaje, że osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały objęte kwarantanną.

Z kolei wojewódzki inspektor sanitarny Dorota Konaszczuk dodała, że obecnie pod kontrolą sanepidu w województwie lubuskim znajduje się 97 osób, które w ostatnich dnia powróciły z zagranicznych wyjazdów. W tej chwili nie zgłaszają oni jednak żadnych dolegliwości.

Pacjent zakażony koronawirusem jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim, na oddziale zakaźnym. Do Polski przyjechał autobusem z Nadrenii Północnej Westfalii i wysiadł w Cybince. Stamtąd został przewieziony specjalną karetką do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. 


Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan, którego fachowa nazwa to SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV), zatacza coraz szersze kręgi. Liczba zakażonych osób, a także liczba zgonów spowodowanych przez ten patogen cały czas rośnie (w ciągu zaledwie trzech miesięcy wirus dotarł już do ponad 60 krajów świata).

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca obecnie podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu” – czytamy w opublikowanym pod koniec lutego komunikacie GIS. Uwaga! Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych w ramach zapobiegania infekcji – z uwagi na fakt, że nie gwarantują one wystarczająco skutecznej ochrony przed zakażeniem, a także dlatego, że jeśli są niewłaściwie stosowane, to mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

Jednak ostrożność warto zachować także wybierając się w podróż do wielu innych krajów. Których konkretnie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m.in. na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez amerykański Johns Hopkins University. Są na niej publikowane aktualne dane na temat lokalizacji wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-Cov-2 na świecie (m.in. w formie interaktywnej mapy). Można tam znaleźć także wiele innych przydatnych informacji i statystyk dotyczących tej epidemii.

Maseczki nie ochronią przed zarażeniem koronawirusem Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – radzą eksperci na internetowej stronie WHO. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

[iframe allowfullscreen=”1″ frameborder=”0″ height=”350″ src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/dPY5kio4.html” title=”Maseczki nie ochronią przed zarażeniem koronawirusem” width=”620″]


Exit mobile version