MON: w razie potrzeby wsparcia w walce z koronawirusem będą użyte WOT

MON: w razie potrzeby wsparcia w walce z koronawirusem będą użyte WOT Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

W przypadku wsparcia organów administracji publicznej w zwalczaniu koronawirusa do tego celu zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz WOT – poinformował resort obrony.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) czyni przygotowania na wypadek wystąpienia w Polsce koronawirusa:

„DO RSZ jest przygotowane na wdrożenie planów wsparcia administracji publicznej zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej (PZK RON), który jest załącznikiem do Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawia on zasady działania jednostek wojskowej służby zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pionu sanitarno-epidemiologicznego, osłony przeciwepidemicznej i osłony przeciwepizootycznej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskie. Określa również kierunki współdziałania służb cywilnych i SZ RP w przypadku naturalnych ognisk epidemicznych chorób zakaźnych o wymiarze katastroficznym, a także w odpowiedzi na atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia” –

napisał w komunikacie wydział prasowy MON.

Poinformował też, że szczegóły mówiące o liczbie możliwych do użycia żołnierzy i specjalistycznego sprzętu ujęte są w załączniku do PZK RON „Użycie Sił Zbrojnych RP w Działaniach Przeciwepidemicznych, Sanitarnohigienicznych, Udzielaniu Pomocy Medycznej oraz Likwidowaniu Skażeń i Zakażeń Biologicznych”. Jednak MON odmówiło udzielenia informacji na ten temat, gdyż – jak wyjaśniło – wspomniany złącznik jest dokumentem niejawnym.

„W przypadku wsparcia organów administracji publicznej zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Uruchomienie zasobów SZ RP odbywa się na wniosek o wsparcie skierowany z administracji rządowej”

– wyjaśnił resort.

MON podkreśliło też, że DO RSZ monitoruje sytuację związaną z epidemią koronawirusa, dokonuje przeglądu obowiązujących procedur oraz sił i środków zadeklarowanych w PZK. Monitoruje również sytuację epidemiologiczną w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju.

W czwartek rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak zapewnił, że formacja ta pozostaje „w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem”.

„Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej, głównie w obszarze logistyki, wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów – wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa”

– poinformował ppłk Pietrzak.

Zapewnił też, że dowódcy brygad OT pozostają w bezpośrednim kontakcie z wojewodami, a także uczestniczą w posiedzeniach zespołów oceniających i planujących ewentualne działania na wypadek powstania zagrożenia.


Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan, którego fachowa nazwa to SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV), zatacza coraz szersze kręgi. Liczba zakażonych osób, a także liczba zgonów spowodowanych przez ten patogen cały czas rośnie (w ciągu zaledwie trzech miesięcy wirus dotarł już do ponad 60 krajów świata).

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca obecnie podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu” – czytamy w opublikowanym pod koniec lutego komunikacie GIS. Uwaga! Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych w ramach zapobiegania infekcji – z uwagi na fakt, że nie gwarantują one wystarczająco skutecznej ochrony przed zakażeniem, a także dlatego, że jeśli są niewłaściwie stosowane, to mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

Jednak ostrożność warto zachować także wybierając się w podróż do wielu innych krajów. Których konkretnie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m.in. na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez amerykański Johns Hopkins University. Są na niej publikowane aktualne dane na temat lokalizacji wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-Cov-2 na świecie (m.in. w formie interaktywnej mapy). Można tam znaleźć także wiele innych przydatnych informacji i statystyk dotyczących tej epidemii.


 

Exit mobile version