Nie żyje Paweł Królikowski – aktor, do niedawna prezes ZASP

Nie żyje Paweł Królikowski - aktor, do niedawna prezes ZASP Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP Stach Leszczyński

Informację o śmierci aktora potwierdziła Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Królikowski niespełna tydzień temu zrzekł się funkcji prezesa ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Popularność zdobył rolą Kusego w serialu „Ranczo”.

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. W 1987 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie – Filia we Wrocławiu.

Był popularnym aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i dubbingowym, prezenterem i realizatorem telewizyjnym. Od 16 kwietnia 2018 r. do ostatnich dni pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Zadebiutował w 1984 r. rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży „Dzień kolibra”. w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego (1984). Obraz został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. W czasie studiów zagrał w telewizyjnym filmie Łukasza Wylężałka „Ludożerca” (1987), przygodowej „Opowieści Harleya” (1987), do której skomponował i napisał tekst piosenki „Mój Harley”, a także w dramacie „Pantarej” (1987), gdzie wystąpił w roli narkomana. Za jego najważniejszą i najbardziej dojrzałą rolę uchodzi kreacja w „Helu” Kingi Dębskiej (2009).


⬆ Na zdjęciu archiwalnym z dnia 11.02.2019. aktor Paweł Królikowski. Fot. PAP/Leszek Szymański

W 2010 r. otrzymał Grand Prix za rolę Domenico Pierro w spektaklu „W roli Boga” w reż. Tomasza Wiszniewskiego podczas X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie.

Widzowie pokochali Królikowskiego za role serialowe, grał m.in. profesora onkologa Sławomira Starzyńskiego w „Na dobre i na złe” (2005–06), a przede wszystkim Jakuba Kusego w serialu „Ranczo”.Za tę rolę otrzymał w 2007 r. nagrodę „Melonik” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Wystąpił również w „Pitbulu. Nowych porządkach” (2016) oraz m.in. w serialach „Belfer”, „Druga szansa” i „Ojciec Mateusz”. W ostatnich latach był jurorem w telewizyjnym programie „Twoja Twarz brzmi znajomo”.

Po raz ostatni zagrał w odcinkach 64 i 65 serialu „W rytmie serca”, gdzie kreował postać Bogusława Horosiewicza, właściciela firmy „Horosiewicz i Syn Ramy do luster i obrazów”.

W kwietniu 2018 r. podczas obradującego w warszawskim Teatrze Lalka 58. Zwyczajnego Walnego Zjazdu ZASP został wybrany na prezesa Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

„Moim celem i zadaniem jest to, by ZASP stał się też współorganizatorem produkcji medialnych w Polsce. To jest moje marzenie. Aby aktorzy kojarzyli ZASP z miejscem, w którym interesujemy się naszym zawodem medialnym z punktu widzenia, jakości pracy i finansów. Tak, by wysyłać czytelny sygnał, że jak coś będzie kojarzone z marką ZASP-u – to wiadomo, iż jest prestiżowe dla uczestników, ma wysoką, jakość, no i jest dobrze płatne. Chcę uniknąć skojarzeń, iż to jest rodzina z prowincji, której się zawaliła chałupa i trzeba ją wspierać, bo taki niestety wizerunek ZASP-u został wykreowany przez ostatnie lata”

– mówił w wywiadzie dla PAP, krótko po objęciu stanowiska.

„Jaki jest współczesny teatr? Nie wiem, ośmielam się nie wiedzieć coraz bardziej każdego dnia, a i noce również nie dają na szczęście takiej odpowiedzi. Szukam tego teatru w pamięci. Nic… Wyobraźnia też czyni pewne wysiłki, starania. Nic… Nie ma gotowego wzorca, jednej odpowiedzi. Punktu zaczepienia, jakiegokolwiek, też nie oświadczam”

– napisał prezes ZASP w marcu 2019 r. orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Mówiąc o roli aktora podkreślił:

„Czy to Teatr Narodowy lub Comedie Francaise, czy też lecąc na bungee, drąc się przy tym jakimś tekstem Herberta. Czy z bajkami Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej w dziecięcym przytułku – wszędzie tam będzie jego teatr. I nigdy, na szczęście, nie braknie dla niego miejsca we wszechświecie… mediów…? I w duszach ludzi”.

Z jego inicjatywy w lutym 2019 r. Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji-ZASP i TVP podpisały porozumienie o współpracy partnerskiej, dotyczące Teatru Telewizji. Podkreślano, że ta inicjatywa będzie polegała na „m.in. na rekomendowaniu przez ZASP spektakli, konkretnych scenariuszy, a także artystów, które Telewizja Polska będzie promować w ramach Teatru Telewizji”.

W 2018 roku aktor został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aktor trafił do szpitala tuż przed Bożym Narodzeniem, w piątek 20 grudnia. Przebywał na oddziale neurochirurgicznym. Od kilku lat walczył z nowotworem, odszedł – jak podał ZASP w komunikacie – „w godzinach porannych” w otoczeniu rodziny w szpitalu. Miał 58 lat.

Exit mobile version