Marszałek Senatu opóźnia prace nad specustawą ASF?

Marszałek Senatu opóźnia prace nad specustawą ASF? Radio Zachód - Lubuskie

fot. M. Czechowska

O jak najszybsze przyjęcie przez Senat specustawy dotyczącej walki z ASF zaapelowali do senatorów szefowie senackiej i sejmowej komisji rolnictwa z PiS: Jerzy Chróścikowski i Robert Telus. Według Chróścikowskiego, senacka komisja zajęłaby się ustawą szybciej, gdyby nie decyzje marszałka Senatu.

Sejm w drugiej połowie grudnia ub.r. uchwalił specustawę ws. zwalczania ASF. Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy i powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie senator Chróścikowski podkreślił, że rolnicy domagają się „bardzo intensywnej walki” z afrykańskim pomorem świń, bo ogniska choroby wciąż się rozszerzają. Jak dodał, specustawa daje „szansę większego odstrzału dzików”.

„Ta ustawa powinna przejść w Senacie bez poprawek. O to bym apelował, bo każdy tydzień, każdy dzień może zwiększyć zagrożenie ze strony ASF, co się wiąże z potężnymi stratami dla państwa, dla rolników, jak i podatników”

– oświadczył Chróścikowski.

Zapowiedział, że zaproponuje, aby senacka komisja rolnictwa już w czwartek zajęła się specustawą, aby uchwalić ją jak najszybciej i przekazać prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Senator przyznał, że miał nadzieję zwołać posiedzenie senackiej komisji w środę, a nawet jeszcze wcześniej, ale musiał zmienić plany, ze względu na decyzję marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

„Ze względu na to, że marszałek przesunął posiedzenie Senatu, to niestety dopiero w czwartek ustawa będzie rozpatrywana”

– powiedział.

„Ta ustawa jest wielkim krokiem w walce z ASF-em, bo pozwala na to, żeby mundurowi brali udział w polowaniach na wniosek wojewody, za zgoda ministrów, jak również pozwala na to, żeby korzystać w czasie polowań z tłumików”

– podkreślił poseł Telus. Zaapelował do senatorów, aby nie składać poprawek do ustawy, nie blokować jej, „aby tę ustawę jak najszybciej uchwalić”.

Telus zaznaczył, że nawet najmniejsza poprawka zgłoszona do specustawy w Senacie, spowoduje opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów „o jakieś dwa-trzy miesiące”. „A to w walce, a raczej już teraz w wojnie z ASF-em jest czasem bardzo długim, który będzie działał na niekorzyść” – podkreślił szef sejmowej komisji rolnictwa.

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF 17 grudnia ub.r. złożyli w Sejmie posłowe PiS.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Jak podał wtedy Główny Lekarz Weterynarii, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim; dwa przypadki w województwie dolnośląskim; trzy przypadki w województwie wielkopolskim. Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 88 sztuk padłych dzików.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Senat ma się nią zająć ustawą na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 15-17 stycznia.

Exit mobile version