W Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny. Adwent to okres oczekiwania na powtórne i ostateczne przyjście Zbawiciela. Przygotowuje też wiernych do Świąt Bożego Narodzenia.
Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński, podkreśla, że adwent jest czasem błogosławionym. „Nie zawsze rozumieliśmy, że czas Adwentu jest błogosławiony, a rzeczywiście jest. W tym okresie należy pomyśleć o tym, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu” – wyjaśnił duchowny.
Hierarcha zachęcił, byśmy prócz wpuszczenia do domu bożego promienia, stali się tym promieniem dla innych. Biskup Kamiński podkreślił, że adwent jest też czasem pojednania. Wyjaśnił, że w tym okresie wspominamy dar Boga-Ojca, jakim było posłanie na ziemię swojego Syna – Jezusa Chrystusa, którego zadaniem było pojednanie.
„W oczach Bożych jesteśmy kimś ważnym. Szanujmy to rozeznanie Boga i starajmy się w wielkiej pokorze być w swoim życiu naprawdę kimś ważnym. Z tego cieszy się Bóg i to jest dla nas bardzo potrzebne” – dodał biskup warszawsko-praski.
Liczba czterech kolejnych niedzieli adwentowych nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej. W chrześcijaństwie łaciński termin „adventus” stał się synonimem przyjścia Chrystusa w sensie jego Wcielenia – epifaneia -, a także powtórnego przyjścia w chwale – parusia.
Adwent w Polsce ubogacony jest „roratami”. Roraty są Mszą świętą wotywną ku czci Najświętszej Maryi Panny, celebrowaną codziennie przed świtem. Stanowią dla chrześcijan wezwanie do czujności w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela i gotowości na sąd ostateczny.
Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu Mszy św. w okresie adwentu „Rorate coeli de super”… – „niebiosa rosę spuście nam z góry”.
Według przekazów historycznych roraty sięgają XII wieku. Zwyczaj ten przyniosła do Polski prawdopodobnie błogosławiona Kinga z Węgier, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.
Symbolem gotowości na przyjście Jezusa Chrystusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie adwentu. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznaczają przyjście Jezusa, który jest światłością świata.
Adwent trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia.