Program opieki z pulsoksymetrami rozwija się, objęto nim ok. 500 osób

Program opieki z pulsoksymetrami rozwija się, objęto nim ok. 500 osób

Fot. Pixabay

Program zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów z COVID-19 z wykorzystaniem pulsoksymetrów rozwija się; objętych nim jest obecnie ok. 500 osób – przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Program stopniowo się rozwija, w tej chwili objętych nim jest blisko 500 pacjentów. (…) Chcielibyśmy, aby wszyscy pacjenci, którzy mają pozytywny wynik, byli do tego programu wciągnięci” – powiedział w Warszawie szef resortu zdrowia.

Jednym z monitorowanych za pomocą pulsoksymetrów parametrów jest poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem.

„Saturacja krwi, czyli natlenienie informuje, kiedy pojawia się krytyczny moment i pacjent powinien trafić do szpitala. Monitorowanie będzie podstawą do tego, by zespoły ratownictwa medycznego podejmowały interwencję i to jest zagadnienie, nad którym teraz bardzo intensywnie pracujemy” – powiedział minister.

Po zakończeniu pilotażu w Małopolsce monitorowanie parametrów u pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka za pomocą pulsoksymetrów ma być zastosowane w całym kraju. Pilotażem w Małopolsce objętych ma być – jak informowało MZ – 1500 osób.

Resort wyjaśniał, że istotą wdrażanego systemu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna w domu za pomocą wypożyczonych pulsoksymetrów i pomiar temperatury, które po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie i przesłaniu do centrum monitorowania w zestawieniu z jednorazową oceną ryzyka na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzoną przez lekarza POZ, pozwolą wskazać pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji.

Exit mobile version