Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie i Fundacja Mamy i Taty uruchomiły projekt „Rodzina na antenie”.
Na stronach internetowych Polskiego Forum Rodziców, Fundacji Mamy i Taty oraz Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie prezentowane są artykuły i materiały video, ukazujące rodzinę jako wartość. Materiały eksperckie z dziedziny ekonomii, psychologii, pedagogiki mają dziennie po 6 tysięcy odsłon.
Jak powiedziała Polskiemu Radiu Elżbieta Lachman z Polskiego Forum Rodziców, materiały telewizyjne i prasowe zawierają kompendium wiedzy dla rodzin, przedsiębiorców czy wójtów gmin. Pokazują też, że rodzina jest wartością. „Chcemy, aby o rodzinie w Polsce dyskutowało się nie tylko w kontekście kryzysu, problemów rodzinnych, problemów ekonomicznych, życiowych, przeróżnych, ale także w kontekście kapitału” – podkreśliła Elżbieta Lachman. Jak dodała, rodzina jest kapitałem.
„Chcemy na nią spojrzeć przez okulary ekonomii, pedagogiki, psychologii, rozwoju miast i gmin, rozwoju przedsiębiorstw”
– wyjaśniała Elżbieta Lachman.
Profesor Michał Michalski z Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wyraził nadzieję, że kampania zainicjuje szeroko zakrojoną dyskusję o rodzinie.
„W rodzinie jest potencjał, którego nie ma nigdzie indziej”
– mówił profesor Michalski. Wyjaśniał, że artykuły i programy telewizyjne pomogą ukazywać rodzinę jako niezastąpioną instytucją, która sprzyja osobistemu rozwojowi, a w skali makro dzięki rodzinie mogą rozwijać się także społeczności lokalne i państwo.
Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, podkreślił, że z badań przeprowadzonych w czerwcu tego roku wynika, iż 55 procent ankietowanych wyraziło zainteresowanie tematyką rodzinną w mediach społecznościowych. Wyjaśniał, że dużym zainteresowaniem cieszą się informacje, jak budować relacje w rodzinie, jak edukować i wychowywać dzieci.
„Porady psychologów, ekspertów są szczególnie cenne w okresie pandemicznym”
– dodał Marek Grabowski.
Program „Rodzina na antenie” jest finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Czy świat wirtualny ukradł nam dzieci? – Rodzina na Antenie – odcinek 1.
Uczestnicy debaty w ramach cyklu „Rodzina na antenie”, zastanawiali się czy rodzice obecnie konkurują o czas dzieci z twórcami aplikacji mobilnych?
Na to pytanie odpowiadają eksperci Polskiego Forum Rodziców – Agnieszka Isańska – pedagog i terapeutka pedagogiczna, prof. Jakub Isański – socjolog oraz ekspert Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz Maciej Hapke – przedsiębiorca, twórca aplikacji mobilnych.
Według badań Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z marca 2020 r. młodzież spędza przed ekranami urządzeń elektronicznych 8-9 godzin dziennie.