Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Życzenia od pary prezydenckiej i RPD

Obowiązek szczepień dla nauczycieli

Fot. Envato

Dziś przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie uroczystości organizowane z okazji święta odbywać się będą w reżimie sanitarnym.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożyli życzenia nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To państwo przekazują młodym ludziom wiedzę niezbędną do zrozumienia współczesnego świata, dziękujemy – napisała para prezydencka.

To dzięki waszej codziennej pracy w warunkach całkowicie niestandardowych, zaskakujących, czasami wręcz absurdalnych, dzieci wciąż czują się bezpiecznie, czują, że są potrzebne i ważne, że nauka ma sens – napisał Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka w liście do nauczycieli.

Para prezydencka złożyła najlepsze życzenia nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty na co dzień dbającym o edukację i wychowanie młodego pokolenia Polaków, dziękując im za trud i zaangażowanie.

„To Państwo przekazują młodym ludziom wiedzę niezbędną do zrozumienia współczesnego świata i kształcą umiejętności, które staną się podstawą ich życiowych sukcesów i źródłem samorealizacji. Uczą Państwo wzajemnego szacunku i nawiązywania koleżeńskich relacji oraz towarzyszą swoim wychowankom w ich pierwszych społecznych działaniach”

– czytamy w życzeniach opublikowanych w środę na stronie prezydenckiej kancelarii.

Prezydent wraz z małżonką podkreślili, że jest to wielka odpowiedzialność i zadanie, któremu nauczyciele stawiają czoła każdego dnia. Jak wskazywali, w tym roku nauczyciele musieli się zmierzyć z niezwykle trudną sytuacją z uwagi na to, że pandemia spowodowała zamknięcie szkół i wprowadzenie zdalnego nauczania.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak: Z wielką nadzieją i zaufaniem obserwuję Waszą codzienną walkę o zachowanie normalności

Rzecznik praw dziecka z okazji obchodzonego w środę Dnia Edukacji Narodowej wystosował specjalny list do nauczycieli:

„Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, chciałbym Wam przedstawić covid, najbardziej znane obecnie słowo na świecie. Zrozumiałe przez każdego człowieka, niezależnie od jego wykształcenia, języka, którym mówi, i miejsca, gdzie mieszka. Słowo, który zniszczyło znany nam świat, wprowadziło chaos, strach i niepewność”

– napisał Pawlak.

Dlatego – jak ocenił RPD – niezmiernie trudno jest wszystkim odnaleźć się w tym covidowym świecie, „bo przecież dobrze wiemy, że te wszystkie problemy wcale nie zniknęły, nikt niczego nie rozwiązał, nie naprawił, nie zmienił”. Te problemy – jak zauważył Pawlak – dalej tlą się pod covidową powierzchnią i gdy ta w końcu pęknie, ponownie się rozleją.

„I dlatego z tak wielką nadzieją i zaufaniem obserwuję Waszą codzienną walkę o zachowanie normalności. Wasze starania, by dzieci i młodzież, mimo maseczek, płynów odkażających, konieczności zachowania odstępów, mnóstwa nowych zakazów i nakazów, miały choć w szkolnej klasie namiastkę dawnego życia. Z tymi wszystkimi problemami, które staracie się jak zawsze rozwiązywać każdego dnia. To dzięki Waszej codziennej pracy w warunkach całkowicie niestandardowych, zaskakujących, czasami wręcz absurdalnych, dzieci wciąż czują się bezpiecznie, czują, że są potrzebne i ważne, że nauka ma sens. To dzięki Waszemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu odczuwam wewnętrzny spokój, że nawet jak trzeba będzie zamknąć ostatnią szkołę, poradzicie sobie zdalnie. Dacie radę. Dla dobra naszych dzieci”

– podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

„Dlatego w tym specyficznym roku, gdy światem rządzi Covid, z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie życzę Państwu spokoju, bo nie będzie Państwu dany, ani radości, bo trudno dziś być radosnym, gdy wokół tyle niepewności”

– napisał. Życzył nauczycielom zdrowia i wytrwałości w misji zachowania szkolnej normalności w odmiennej rzeczywistości, cierpliwości i mądrości dystansu.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

W artykule 74 ustawy Karta nauczyciela zapisano:

„W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym dniu lub w dniach blisko tej daty tradycyjnie wręczane są nauczycielom krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej) i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczyście nadawane są też honorowe tytuły „profesora oświaty”.

Idea obchodzenia w Polsce specjalnego święta nauczycieli sięga 1957 r. Wówczas, podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie, zaproponowano, aby 20 listopada stał się Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela. Ostatecznie zwyciężyła propozycja uczczenia rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uchwalona w 1972 r. ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony właśnie 14 października.

Exit mobile version