W sobotę przed południem zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Obrady pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbywają się częściowo zdalnie.
W posiedzeniu zespołu bierze też udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.
Odnosząc się w piątek do doniesień medialnych, że w sobotę miałaby zapaść decyzja dotycząca funkcjonowania szkół, Niedzielski powiedział, że „trudno jest w tej chwili przesądzać, jakie będą podjęte decyzje”. Według ministra zdrowia, scenariusz zakładający decyzję rządu o całkowitym zamknięciu szkół jest „bardzo mało prawdopodobny”. Zastrzegł jednak, że trudno jest w przesądzać, jakie decyzje zostaną w sobotę podjęte przez rząd.
Od dziś cała Polska w żółtej strefie
W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, w komunikacji i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.
Nowa strategia walki z pandemią
W piątek opublikowana została rządowa „Strategia walki z pandemią COVID-19. Jesień 2020. Wersja 2.0” będąca odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. Zwrócono w niej uwagę, że jesienią i zimą „będziemy mieli do czynienia z nałożeniem się wielu innych czynników wpływających na stan zdrowia obywateli, w tym nałożenia się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne”.
Konsekwencją tego – podkreślono – „jest konieczność zmiany podejścia do walki z pandemią”.
„W związku z nabyciem większej wiedzy o biologii wirusa oraz możliwością elastycznego wykorzystania dotychczas podjętych działań organizacyjnych i infrastrukturalnych, możliwa jest zmiana podejścia do sposobu reagowania na zagrożenie związane z zakażeniem wirusem COVID-19”
– zaznaczono.
W strategii zapisano m.in. włączenie POZ do systemu walki z COVID-19 w celu zwiększenie udziału POZ w opiece nad pacjentem z COVID-19. Wymieniono: zniesienie obowiązku spełnienia kryterium czterech objawów do zlecenia testu w kierunkuSARS-CoV-2 podczas teleporady; umożliwienie lekarzowi POZ skierowania pacjenta do izolacji domowej; umożliwienie lekarzowi POZ skierowania pacjenta do izolatorium, w sytuacji braku możliwości odbywania izolacji pacjenta w warunkach domowych.