Polska strażnikiem pamięci i prawdy o II wojnie

Polska strażnikiem pamięci i prawdy o II wojnie Radio Zachód - Lubuskie

Uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, 1 bm. w Gdańsku. Rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Fot. PAP/Adam Warżawa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Wieluniu, zbombardowanym przez hitlerowców 1 września 1939 roku objawił się barbarzyński zamysł Niemców – ludobójstwo i eksterminacja.

Premier bierze udział w tamtejszych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zwracając się do zebranych Mateusz Morawiecki podkreślił, że druga wojna światowa była nie tylko totalna, ale również totalitarna, bo rozpętana przez dwa totalitarne reżimy.

„Totalitarne w swoim zamyśle, niszczycielskie, barbarzyńskie i w pełnym tego słowa znaczeniu zbrodnicze, ludobójcze”

– mówił premier.

Podkreślił, że Polska jest dzisiaj strażnikiem tej pamięci, a Polacy – strażnikami prawdy.

⬆ Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych obchodów 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu. Wieluń był pierwszym miastem zbombardowanym przez Niemców. W wyniku ataku Luftwaffe, rozpoczętego 1 września 1939 r. o godz. 4.40, zginęło ok. 1,2 tys. osób. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

„Prawdy, która jest dzisiaj zakłamywana. Ta wojna była o wszystko – o ocalenie Europy, o ocalenie świata i również Niemców, bo ich życie byłoby życiem barbarzyńców bez wolności”

– wskazywał premier.

„Dzisiaj w Wieluniu jesteśmy zobowiązani, żeby powiedzieć: nigdy więcej nazizmu i komunizmu. Nigdy więcej wojny. Mamy obowiązek przechowywać tę pamięć i pamiętać o przeszłych pokoleniach. To musi być drogowskazem na przyszłość”

– mówił Mateusz Morawiecki.

Główne uroczystości 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywają się w Wieluniu, oraz na Westerplatte, gdzie gości prezydent Andrzej Duda.

Exit mobile version