Do Wisły wpływa obecnie ok. 8 tys. litrów ścieków na sekundę na skutek awarii

Do Wisły wpływa obecnie ok. 8 tys. litrów ścieków na sekundę na skutek awarii Radio Zachód - Lubuskie

awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich Bielanach. Fot. PAP

Wskutek ponownej awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie do Wisły spływa obecnie ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę – poinformowały w niedzielę rano Wody Polskie. Zrzut ścieków do rzeki w związku z awarią miejskie władze rozpoczęły w sobotę.

Wcześniej informowano, że do rzeki spływa ok. 3 metrów sześciennych, czyli 3 tys. litrów, na sekundę. Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel wyjaśnił PAP, że liczba ta obecnie zwiększyła się z uwagi na poranne opady deszczu w stolicy.

W komunikacie opublikowanym na stronie Wód Polskich przypomniano, że na polecenie Ministerstwa Środowiska RDOŚ prowadzi badania dotyczące skali zagrożenia dla środowiska. „Próbki pobiera WIOŚ oraz sanepid” – czytamy.

Wody Polskie zapowiedziały, że czoło fali ze ściekami dotrze do Płocka w poniedziałek, ok. godz. 5. rano, a w ciągu kolejnej doby dotrze do Torunia. Dane te są zgodne ze wstępną analizą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W komunikacie przypomniano także ostrzeżenie opublikowane w związku z awarią w sobotę, aby nie korzystać z wody w rzece – zwłaszcza nie wędkować, nie pływać oraz nie podchodzić do brzegu – od stołecznego mostu Skłodowskiej-Curie na północ.

O kolejnej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków „Czajka” poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W kolejnym wpisie potwierdził, że w związku z awarią prowadzony jest zrzut ścieków do Wisły. Wcześniej o tym, że ścieki trafiają do rzeki, informował na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” miała miejsce rok temu – pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi – 28 sierpnia i wtedy MPWiK rozpoczęło zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki płynęły do oczyszczalni od 9 września. 14 września bypass osiągnął stuprocentową wydajność.

Exit mobile version