Prezydent, marszałkowie obu izb parlamentu, przedstawiciele rządu, w tym minister obrony, najwyżsi dowódcy i attaché wojskowi wzięli udział w obchodach święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Z powodu pandemii nie odbyła się tym razem coroczna defilada, ale nad placem Piłsudskiego przeleciały samoloty polskie i sojusznicze, przygotowano też wystawę sprzętu używanego przez Wojsko Polskie i przez siły stacjonujące w Polsce.
„Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie te wszystkie wiktorie, gdyby nie bohaterstwo na kartach historii zapisane” – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych tradycyjnie przybył na plac Piłsudskiego w asyście szwadronu kawalerii WP.
W uroczystej odprawie wart wzięli udział przedstawiciele państw sojuszniczych i partnerskich, wśród nich sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który przed południem podpisał wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, wiceminister obrony Rumunii Simona Cojocaru i przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis.
Po apelu pamięci pluton salutowy oddał salut 21 salw armatnich. Nad placem przeleciały biało–czerwone Iskry z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, zostawiając smugę w barwach narodowych Polski. Jedną z maszyn pilotował I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jan Śliwka.
W powietrznej paradzie wzięły udział także polskie F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i cztery myśliwce F-16 stacjonującej w Europie amerykańskiej 480 Eskadry Lotniczej USAF, której piloci przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych szkoleń.
Sprzęt zaprezentowały pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce w ramach amerykańskiej inicjatywy odstraszania w Europie oraz wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO – USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Pokazano m.in. czołgi Leopard 2A5 i 2A4, T-72, PT-91 i M1 Abrams, armatohaubicę Dana, kołowe transportery opancerzone Stryker i Rosomak, pojazdy inżynieryjne, dowodzenia i rozpoznania, mobilne stacje radiolokacyjne, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe, pojazdy wojsk specjalnych.
W uroczystościach wzięły udział także grupy rekonstrukcyjne. Gdy defilujące pododdziały opuszczały plac, przed trybuną przejechała także replika samochodu pancernego FT-B w wielobarwnym kamuflażu.