„Testament Admirała”- reportaż Izabeli Patek

„Testament Admirała”- reportaż Izabeli Patek Radio Zachód - Lubuskie

Źródło:archiwum, rodzinne

Emisja nominowanej audycji w niedzielę po 9.00.

Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci rozpocznie się 29. września i potrwa do 2. października. Tegorocznemu Festiwalowi NNW towarzyszą dwie myśli przewodnie: „Armia Wyklęta, czyli Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” oraz „Fenomen Ruchu Solidarności”.

Obok konkursu filmowego weźmie w nim udział 11 dokumentów radiowych w tym dwa autorów z naszej rozgłośni: reportaż „Testament admirała” Izabeli Patek, oraz dokument „Gdzie rodziła się wolność” Kamila Hypkiego. Audycja Izabeli Patek opowiada historię dowódcy obrony polskiego wybrzeża w roku 1939 Józefa Unruga, którego powtórny symboliczny pogrzeb na polskiej ziemi odbędzie się niebawem. Z kolei dokument Kamila Hypkiego jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku, gdy solidarnościowa manifestacja zorganizowana w Gorzowie w rocznicę Porozumień Sierpniowych została brutalnie stłumiona przez milicję.

Po ubiegłotygodniowej rozmowie z nominowanymi autorami i emisji dokumentu Kamila Hypkiego tym razem przypomnimy reportaż Izabeli Patek.

Więcej o reportażu.

W tym roku obchodzimy setną rocznice odzyskania przez Polskę po latach zaborów Niepodległości. Mija także 100 lat od powstania polskiej Marynarki Wojennej, którą powołał do życia Józef Piłsudski. Wśród oficerów marynarki, którzy odegrali w naszej historii najnowszej szczególnie ważną rolę był kontradmirał Józef Unrug, dowódca obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Ten wybitny dowódca wsławił się szczególnym stosunkiem do swoich podwładnych, których zawsze bardzo szanował, chociaż wymagał od nich wiele. Ślady rodziny Unrugów prowadzą do Gorzowa gdzie po wojnie osiedliła się jej część. Mieszka tu m. innymi Józef Unrug dla którego pamięć o swoim wielkim przodku jest bardzo ważna. Członkowie tej rodziny spotykają się na zjazdach również po niemieckiej stronie granicy, bowiem korzennie rodu sięgają właśnie tamtej strony Odry. Wspólnie wybierają się też na uroczysty powtórny pogrzeb Admirała, który ma odbyć się jesienią na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni – Oksywiu. Życzeniem Józefa Unruga było by być pochowanym wraz z towarzyszami broni.

Rodzina dawniej i dziś.

 

 

Exit mobile version