Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Radio Zachód - Lubuskie

RADIOWIECZÓR

65 Lat Radia Zachód

W czerwcu 1989 r. odbyły się pierwsze po wojnie częściowo demokratyczne wybory do Sejmu i Senatu. W styczniu 1990 r. rozwiązała się Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

Pogłoski o tym, że działacze PZPR i oficerowie Służby Bezpieczeństwa niszczą dokumentację swojej działalności, zaczęły pojawiać się publicznie już pod koniec 1989 r. PZPR w ten sposób nie tylko łamała prawo, nie przekazując swoich archiwów do Archiwum Państwowego, ale również wzmacniała pozycję polityczną postkomunistów, którzy niszcząc kompromitujące ich materiały otwierali sobie drogę do legitymizacji w nowych warunkach. Nowa elita władzy udawała jednak, że nie widzi tego problemu. Głośno protestowały tylko nieliczne środowiska niepodległościowe, a zwłaszcza antykomunistyczna młodzież z powstałej w 1984 r. Federacji Młodzieży Walczącej.

Od jesieni 1989 r. do wiosny 1990 r. działacze FMW demonstrowali (na przykład słynne obalanie pomnika Lenina w Nowej Hucie) okupowali oraz przejmowali siedziby PZPR różnego szczebla. W całej Polsce doszło do kilkudziesięciu takich wydarzeń.

A w Zielonej Górze…. Jest styczeń 1990 roku. Zapraszam do wysłuchania archiwalnego reportażu  Krzysztofa Rutkowskiego Gabinet teczek. 

Exit mobile version