Prezydent uhonoruje Polaków ratujących Żydów podczas okupacji

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Grafika: IPN

Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali przed Zagładą swych żydowskich współobywateli.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na 13:00. Kameralna ceremonia w reżimie sanitarnym będzie elementem obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

„To święto polskich bohaterów. Kiedy za pomoc Żydom groziła kara śmierci, mimo tego nieśli pomoc na różne sposoby”

– powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, częstą motywacją była międzyludzka solidarność i chrześcijańskie miłosierdzie.

„To jest ten dzień, w którym pamiętamy o Radzie Pomocy Żydom 'Żegota’, o polskich emisariuszach – Janie Karskim, Witoldzie Pileckim, pamiętamy o rodzinie Baranków z Siedlisk, rodzinie Kowalskich z Ciepielowa, zamordowanych przez Niemców za pomoc niesioną Żydom”

– dodał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Minister Wojciech Kolarski zapowiedział również, że dziś prezydent poruszy jeszcze kwestię polskich dyplomatów zaangażowanych w akcje pomocowe. Andrzej Duda będzie na ten temat rozmawiał z dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomirem Dębskim.

„Szef PISM przedstawi projekt badawczy, który ma zakończyć się w najbliższych miesiącach, a który może rzucić nowe światło na pomoc, jaką polscy dyplomaci, polskie placówki dyplomatyczne w czasie II wojny światowej świadczyły obywatelom narodowości żydowskiej”

– dodał prezydencki minister.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony od 2018 roku. Ustawa w sprawie ustanowienia święta państwowego była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzień pamięci przypada 24 marca, w rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Nierozliczona zbrodnia na wielodzietnej rodzinie stała symbolem mordów na Polakach w jakikolwiek sposób pomagających Żydom. IPN szacuje, że tylko w ten sposób zginęło ok. 1 000 Polaków.


CZYTAJ TAKŻE:

Exit mobile version