Ponad 1 mld zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Ponad 1 mld zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Fot. Pixabay

Rząd przeznaczy ponad miliard złotych na Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021-2025. To jeden z najważniejszych i największych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

Szef resortu kultury Piotr Gliński podkreślił, że

„czytelnictwo nie tylko wzmacnia nasze kompetencje osobiste, zawodowe, ale niewątpliwie wpływa na procesy społeczne – wspiera rozwój społeczny i wzmacnia tożsamość narodową, dlatego jego promocja jest jednym z priorytetowych celów”.

I właśnie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ma na celu promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest rozszerza działania poprzedniej edycji z lat 2016-2020. W nowym wydaniu pojawił się program dotacyjny aktywizujący nowe środowiska i lokalne społeczności, ogólnokrajowa kampania na rzecz czytelnictwa, przyłączenie prawie 500 bibliotek do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową oraz wsparcie projektowe służące lepszemu rozumieniu potrzeb i oczekiwań czytelników przez bibliotekarzy i podnoszeniu ich kompetencji. Minister kultury wskazuje, że nawyk czytania jest jednym z filarów polityki kulturalnej państwa.

„To są działania długofalowe, które wymagają cierpliwości, konsekwentnej pracy u podstaw. Ich efektów należy oczekiwać w perspektywie wieloletniej”

– dodał.

O wsparcie w ramach programu mogą ubiegać się biblioteki publiczne i szkolne na rozwój księgozbioru oraz infrastruktury. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreśla, że kontakt z wartościową literaturą dziecięcą jest nieoceniony w harmonijnym rozwoju dziecka.

Twórcy programu informują, że w Polsce działa ponad 2,5 tysiąca bibliotek publicznych, które wraz ze swoimi filiami tworzą sieć prawie 8 tysięcy instytucji kultury. Biblioteki stanowią jedno z trzech najważniejszych miejsc, poza miejscem zamieszkania i miejscem pracy, w których ludzie socjalizują się, uczą się lub oddają rozrywce. Minister Piotr Gliński podkreślił, że „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych oraz ich użytkowników”.

Exit mobile version