Rząd proponuje zmiany w prawie pracy sprzyjające pracującym rodzicom

zmiany w prawie pracy sprzyjające pracującym rodzicom

Fot. Envato

Rząd proponuje pakiet zmian w Kodeksie pracy dla rodziców, który ma poprawić dzietność w Polsce.

W ogłoszonym projekcie Strategii Demograficznej 2040 przewidziano między innymi zmiany sprzyjające pracującym rodzicom.

Wśród nich jest ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy – wyjaśnia wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds poltyki demograficznej Barbara Socha.

Zgodnie z obecnie obowiązującym Kodeksem Pracy pracodawca ma możliwość zatrudniania na czas określony cztery razy – łącznie przez 36 miesięcy.

„Patrząc na dane statystyczne dotyczące kobiet w wieku naintensywniejszej prokreacji czyli 25-30 lat, ponad 1/3 kobiet pracuje na czas określony, co jest ważną barierą zarówno z perspektywy stabilności na rynku pracy ale także możliwości ubiegania się o kredyty hipoteczne”

– zaznaczyła wiceminister Socha.

Dlatego przedstawiono propozycję zmniejszenia okresu zatrudniania na czas określony do 15 miesięcy. Projekt Strategii przewiduje też objęcie matek ochroną przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy. Podobny rodzaj ochrony mają mieć także ojcowie.

„Chcemy, by w pierwszym roku życia dziecka ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw byli objęci ochroną już w czasie ciąży żony”

– wyjaśniła wiceminister.

Zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie strategii, w zwiększaniu dzietności mają pomóc nie tylko zmiany w Kodeksie Pracy, ale też m.in. większa liczba żłobków, bony mieszkaniowe i centra leczenia niepłodności.

Exit mobile version