Badania przesiewowe dla noworodków w Lubuskiem

Malijka urodziła dziewięcioraczki

Fot. Unsplash

Jeszcze w tym roku dzieci, które urodzą się w Lubuskiem, będą mogły mieć wykonane bezpłatne badanie przesiewowe w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni. Nasze region zakwalifikował się do pilotażowego programu, z czasem obejmie on także pozostałe regiony. Dzięki temu dzieci chorujące na SMA zostaną zdiagnozowane już w pierwszych dniach życia, a podanie leku spowoduje, że choroba się nie rozwinie.

SMA jest schorzeniem bardzo groźnym, osoby chorujące na nie mogą poruszać się o własnych siłach, wiotczeją im mięśnie, z czasem pojawiają się problemy z samodzielnym oddychaniem.
Jak mówi Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia takie badania profilaktyczne są niezmiernie ważne. – Choroba musi zostać wykryta jak najszybciej, a dzięki badaniom możemy ją zdiagnozować praktycznie od razu – dodaje.

Jak dodaje rzeczniczka NFZ badania przesiewowe będą prowadzone w kierunku także innych schorzeń.

Paula Źródłowska jest młodą mamą i internistką. Tematem SMA zainteresowała po urodzeniu dziecka. Dziś zachęca inne mamy do wykonania badań przesiewowych w kierunku SMA, także komercyjnie.

Agata Roczniak choruje na SMA od 40 lat. Jak wspomina, kiedyś nie było narzędzi i możliwości jednoznacznego weryfikowania choroby. Jako dziecko była diagnozowana u różnych specjalistów. – Testy przesiewowe to wspaniała decyzja, która uratuje innym dzieciom zdrowie i życie – dodaje.

W sumie w 2021 r. zostanie wykonanych 141 tys. badań przesiewowych. W kolejnym roku już 274 tys. Docelowo zostaną nimi objęte dzieci także z pozostałych województw urodzone w Polsce, bez względu na narodowość opiekunów prawnych oraz status ubezpieczenia.

Exit mobile version